Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ASAŞ, 10 Ülkenin Yer Aldığı AB Fon Destekli RETROFEED Projesinde Önemli Bir Partner Konumunda
 
Amerika’da Türk Penceresinden Bakacak
 
Aygün Alüminyum Ziraat Bankası Genel Müdürlük Projesinde çalışmalarına başladı
 
İDDMİB’den dünyaya ‘Sanal Çıkarma’
 
Salgın döneminde balkon camlama sistemlerine talep 53 arttı
 
Yaz sıcağında püfür püfür serinlik Egepen Deceuninck ile ferah mekanlar
 
BETA Kimya’dan yeni sprey dezenfektan: MitreapelHunter
 
Aktaş Holding'den EPDM Yapışkanlı Mebran
 
http://www.caliskanaluminyum.com

http://selsil.com

http://skb.com.tr

http://www.tualaluminyum.com

http://www.gucal.com.tr

http://www.boraluminyum.com

Toplam Ziyaret : 14471662
   Haberler ET: 06-10-2019 Yazdır   Tavsiye Et
Alüminyum Nedir

Alüminyum Nedir


Alüminyum, gümüş rengi beyaz bir metaldir, periyodik tablodaki 13 elementtir. Alüminyum ile ilgili şaşırtıcı bir gerçek, Dünya'nın çekirdek kütlesinin% 8'inden fazlasını oluşturan, dünyadaki en yaygın metal olmasıdır. Aynı zamanda oksijen ve silikondan sonra gezegenimizdeki üçüncü en yaygın kimyasal elementtir. Aynı zamanda, diğer elementlerle kolayca bağlandığı için, doğada saf alüminyum oluşmaz. Resmen alüminyum ilk kez 1824 yılında üretildi ve insanların endüstriyel ölçekte üretmeyi öğrenmesi 50 yıllarını aldı.


Alüminyum üretiminin ilk aşamasında boksit alümina veya alüminyum oksit Al2O3 olarak işlenir. Alümina beyaz pudra gibi görünür ve daha sonra elektrolitik indirgeme kullanılarak alüminyum öğütücülerinde alüminyuma işlenir.


Alüminyum, değerli özelliklerin nadir bir kombinasyonunu sunar. Dünyadaki en hafif metallerden biridir: demirden neredeyse üç kat daha hafiftir, ancak aynı zamanda çok güçlü, son derece esnek ve korozyona karşı dayanıklıdır, çünkü yüzeyi her zaman son derece ince ve çok güçlü bir oksit filmi tabakası ile kaplanmıştır. Mıknatıslanmaz, harika bir elektrik iletkenidir ve diğer metallerle pratik olarak alaşımlar oluşturur.


Alüminyum, hem sıcak hem de soğuk olduğunda basınç kullanılarak kolayca işlenebilir. Yuvarlanabilir, çekilebilir ve damgalanabilir. Alüminyum alev almaz, özel boyaya ihtiyaç duymaz ve plastiklerin aksine zehirli değildir. Aynı zamanda çok esnek, bu yüzden sadece 4 mikron kalınlığındaki tabakalar ve ayrıca ekstra ince teller yapılabilir. Alüminyumdan yapılabilecek ekstra ince folyo, insan saçından üç kat daha incedir. Ek olarak, alüminyum diğer metallerden ve malzemelerden daha uygun maliyetlidir.


Alüminyum kolayca diğer kimyasal elementlerle bileşikler oluşturduğundan, çok çeşitli alüminyum alaşımları geliştirilmiştir. Çok küçük miktarlardaki karışımlar bile metalin özelliklerini büyük ölçüde değiştirerek yeni alanlarda kullanılmasını mümkün kılabilir. Örneğin, sıradan hayatta, tam anlamıyla yol üzerinde, yani alüminyum alaşımlı jantlarda, motorlarda, şasilerde ve modern otomobillerin diğer parçalarında silikon ve magnezyum ile karıştırılmış alüminyum bulabilirsiniz. Alüminyum çinko alaşımı gelince, cep telefonları ve tablet PC'lerin üretiminde yaygın olarak kullanılan bu alaşım olduğu için şu anda elinizde tutuyor olabilirsiniz. Bu arada, bilim adamları yeni alüminyum alaşımları geliştirmeye devam ediyorlar.


 


Modern inşaat, otomotiv, havacılık, enerji, gıda ve diğer sanayiler alüminyum olmadan imkansız olurdu. Buna ek olarak, alüminyum bir ilerleme sembolü haline gelmiştir: tüm son teknoloji cihazlar ve araçlar alüminyumdan yapılmıştır. Uluslararası Alüminyum Enstitüsü (IAI) şu anda altyapı, ulaşım ve yurt içinde 400 milyon ton alüminyum kullanıldığını tahmin ediyor.


 

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://fabal.com.tr

http://zahit.com.tr

http://www.oguzcephe.com.tr

http://www.aypen.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .