Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Türkiye’nin Sanayi Devleri Belli Oldu
 
Türkiye’nin Sanayi Devlerinden Arslan Alüminyum A.Ş. ISO 500 Sıralamasında 147. Sırada
 
Dünya Müteahhitlik Listesine “Rönesans” Etkisi
 
Lazer Alüminyum Eskişehir Tüyap Fuarına katıldı.
 
Prime Alüminyum R+T Turkey Uluslararası Güneşten Korunma ve Otomatik Kapı Sistemleri Fuarında Ürünle
 
ASAŞ Otomotiv Ürünleriyle IAA Mobility’de Gövde Gösterisi Yaptı
 
Türkiye, İnşaat Devler Liginde İkinciliği Korudu
 
Akpa Alüminyum A.Ş’nin Ankara mağaza açılışı yaptı.
 
http://www.caliskanaluminyum.com

http://www.ersasaluminyum.com.tr/

https://www.kaban.com.tr/

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://www.sienka.com.tr/

?sayfa=iletisim

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 20253243
   Haberler ET: 21-07-2023 Yazdır   Tavsiye Et
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa GÜLTEPE

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa GÜLTEPE


Türkiye’nin Gururu İhracat Ailesi 2022 yılı, hem küresel ekonomi hem de gelişmekte olan ülkeler açısından zorlu geçti. Fiyat artışları, resesyon beklentileri, Rusya-Ukrayna Savaşı ve faiz artırımları ile düşüş gösteren küresel ekonomik büyüme oranı, beklenildiği gibi küresel ticaret büyümesinde de bir yavaşlamaya sebep oldu. 2021 yılında yüzde 26,4 oranında büyüme kaydeden küresel ticaret hacmi 2022 yılında yüzde 11,2 oranında büyüdü.


Buna rağmen genelde Türkiye ekonomisinin ortaya koyduğu performans; özelde ise ihracatçımızın elde ettiği başarılar geçtiğimiz yıla damgasını vurdu. İhracat ailesi olarak; 2022 yılında bir önceki yıla göre ihracatımızı yüzde 12,9 artırarak 254,2 milyar dolara çıkardık. Bu oranın küresel ticaretin gelişim oranından daha yüksek olduğunun altını çizmek istiyorum. Son 10 yılın 8’inde küresel ticaretin artış oranından daha fazla ihracat artışı kaydettik. Böylece 2013 yılında küresel ihracatta yüzde 0,86 olan payımız, 2022 yılında yüzde 1,02’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl dünyada Türk ürünü ile tanışmayan tek bir nokta bırakmadık. 21.501 firmamızı ihracat ailemize kattık.


162 ülkeye ihracatımızı artırırken, 108 ülkeye ihracatta en yüksek seviyeye ulaştık. 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını 52’ye çıkardık. 16 sektörümüz ihracat rekoru kırarken, 23 sektörümüzün ihracatı 1 milyar dolar sınırını aştı. Bu başarıları daha da geliştirmek adına uluslararası ticaret diplomasisi faaliyetlerimizi aralıksız bir şekilde sürdürdük. 2022 yılında TİM ve ihracatçı birlikleri olarak 43 ülkede 72 ticaret heyeti düzenledik, 100’den fazla ülkeden katılımcıyı 38 alım heyetiyle ülkemizde ağırladık.


Yurt içi ve yurt dışında 184 fuara katılım sağladık. Tüm bunları hep beraber başardık, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sunduk. Şimdi önümüzde orta ve uzun vadeli yeni hedeflerimiz var. Orta vadede, hedef ülkelerimizde ticaret ateşeliklerimizle daha etkili iletişim kurulması, lobi faaliyetleriyle Türk ürünleri tanıtımının hızlandırılması, “Made in Türkiye” lansmanının yapılması, BM Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerine uyumun takip edilmesi, Türkiye’nin ortalama ihracat mesafesinin ve ürün çeşitliliğinin artması, yeşil dönüşüm, yurtdışı lojistik destekleri sistemi kurulması ve yüksek katma değerli ürün ve sektörlerin gelişimi adına yol haritası oluşturulması var. Uzun vadede ise, “Türkiye Pazar Yeri Platformu”nun hayata geçirilmesi, küresel tedarik zincirinde oluşabilecek yeni fırsatların değerlendirilmesi, Türkiye’yi dünyada en çok ihracat yapan ilk 10 ülkeden biri yapmak için gerekli altyapının kurulması ve Türkiye’nin 2053 ihracat stratejisinin belirlenmesi var. Türkiye’nin ihracatta yakaladığı başarıların mimarı, elbette ülkemizin medar-ı iftiharı Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı. Türkiye’nin ilk 1000 mal ihracatçı firması 2022 yılında toplam 133,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi başardı. Böylece ilk 1000 ihracatçımızın toplam ihracattan payı yüzde 52’yi aştı. Bu oran, ilk 1000 firmamızın ihracat ailemiz için önemini net bir şekilde gösteriyor. Mal ve hizmet ihracatçısı listemizde yer alan 2022 TÜRKİYE’NİN İLK 1000 İHRACATÇISI Haber DERGİSİ s1a1y3ı. Mayıs - Haziran 151 ilk 1000 firma şeklinde baktığımızda ise yaklaşık 162 milyar dolarlık bir toplam ihracat hacmine ulaşıyoruz. İlk 1000 firmamızın bu yıl ortalama ihracat turarında yüzde 31,2’lik bir artış var. İstatistikler firmalarımızın markalı ihracatlarının, Ar-Ge ve yatırım harcamalarının arttığını gösteriyor.


Bu yıl hizmet sektörünün de araştırmaya dahil edilmesiyle 53’ü hizmet sektöründen toplam 185 firmamız ilk kez listede yer alma gururunu yaşadı. Söz konusu 1000 firmamızın 448’i İstanbul’da, 76’sı İzmir’de ve 63’ü Gaziantep’te yer alıyor. Firmalarımızın ortalama yurtiçi satış tutarı ise 5,3 milyar TL seviyesinde. Diğer yandan ilk 1000 ihracatçı firmamız istihdama da önemli bir katkı sağlıyor. İstihdam verilerini paylaşan 585 firmanın ortalama çalışan sayısı 857, ortalama kadın çalışan sayısı ise 197 oldu. Güçlü ihracat performansı, ulusal refahın gelişimi adına son derece önem arz ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak vizyonumuz, ülkemizin dünyanın en çok ihracat yapan ilk 10 ülkesi arasına girmesi.


Bu sebeple ihracatı ve ihracatçıyı ilgilendiren her konuyu titizlikle takip ediyor, ihracatçılarımızın faydasına olabilecek her projeyi değerlendiriyoruz. İlk 1000 ihracatçı araştırmamız gerek ihracatımızdaki güncel eğilimleri yakından takip edebilmemiz, gerekse firmalarımızla iletişimimizin güçlenmesi adına büyük bir önem taşıyor. Firmalarımıza yönlendirdiğimiz anketlere gelen yanıtları, araştırma ve geliştirme projelerimizde kullanıyoruz. Bu anlamda, araştırmaya katılan ve anketleri dolduran tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki firmalarımızın ihracat odaklı yaklaşımları sayesinde ihracat hedeflerimizin tamamına ulaşacağız. Türkiye’nin medâr-ı iftiharı olan ve ülkemizi bu hedeflere taşıyacak olan ihracatçılarımızın başarılarını cân-ı gönülden tebrik ediyor, ihracatla yükselen Türkiye yolunda başarılarının katlanarak artmasını diliyorum.


Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://www.haffner.com.tr/

http://zahit.com.tr

https://aluexpo.com/home-en/

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .