Anasayfa Ürün Haber Vitrindekiler Röportajlar Projeler Teknik Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Bu Sene de %50 Devlet Teşviği Kapsamında

Bölgesinin en büyük, dünyanın ise konusunda en büyük beşinci fuarı olma özelliğini taşıyan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul bu yıl 18-22 Haziran tarihleri arasında 42’inci kez kapılarını açacak. 

 
Ziyaretçi Rekoru Kıran Düsseldorf’ta Arslan Alüminyum 240.000 Ton Yıllık Üretim Hedefiyle Gövde Göst
 
Endüstri ve Yapı Ürünlerinin Dünya’da Aranan Markası Akpa Alüminyum Düsseldorf ALUMINIUM Fuarında İ
 
ASAŞ, Sektörün Kalbinin Attığı Aluminium 2018 Fuarında
 
Yılmaz Makine Personel Alımına Devam Ediyor.
 
Aluminium 2018 Fuarı’na katılan Assan Alüminyum sektörün geleceğini tasarlıyor.
 
Kale Kilit’in Entegre Güvenlik Çözümleri Security Essen 2018’de Sergilendi
 
ASAŞ’ta Mucizeler Gerçekleşmek İçindir
 
http://boraluminyum.com

http://selsil.com

http://skb.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://stilcephe.com.tr

https://yapifuari.com.tr/Online-Davetiye?utm_source=banner&utm_medium=yap%C4%B1_banner&utm_campaign=

http://areksaluminyum.com.tr

Toplam Ziyaret : 12048821
   Roportaj Öz Alüminyum San. ve Tic. Ltd. Şti. /Yönetim Kurulu Başkanı  Yunus DURMAZ ET: 10-01-2017 Yazdır   Tavsiye Et
Bugün Türk alüminyum sektörünün geleceği için mücadele veren, öncü düşüncelere sahip bir kişilik.
 

Öz Alüminyum San. ve Tic. Ltd. Şti. 1986 yılında kurulmuş olup, Arslan Alüminyum San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin ana bayiliği ile alüminyum profil satışlarına başlamıştır.


Firmamız 1986 yılından günümüze, alüminyum sektöründe kendisini geliştirerek; yenilik, üretkenlik, bilgi birikimi ve deneyimleri, yetişmiş insan gücü, gelişen teknoloji ve çağa ayak uydurması, AR-GE çalışmaları, ekonomik çözümler sunması, malzeme kalitesi ve kaliteli hizmetten ödün vermeyerek saygınlığını korumaktadır. Firmamız 2008 yılından itibaren tüm ürünlerinin satış ve pazarlamasını tescilli markamız olan Piazza adı altında devam ettirmektedir.


Alüminyum Profil satışı ile hizmet vermeye başlayan firmamız, ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda satış yelpazesini genişleterek firmamız tarafından tasarım tescilleri alınan ve piyasaya sunulan yeni ısı yalıtımlı ve sistem serileri, kapaklı ve çelik takviyeli cephe sistemleri, silikon cephe sistemleri, demontable bölmeler (ofis bölme sistemleri), otomatik kapılar, kompozit panel, alüminyum doğrama için aksesuarlar, mobilya dekorasyonu, soğutucu, halı, zemin, parke, reklam, çerçeve, sigma (konveyör), dekoratif teller, küpeşte, merdiven korkuluk profili ve aparatları, satış ve pazarlaması yapılan tüm sistemlerin yardımcı ve tamamlayıcı ürün çeşitleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.Satış ve pazarlamasını yaptığımız tüm ürünler TSE, Bureau Veritas, Qualanod ve ISO sertifikalarında belirtilen standartlara uygun üretilmektedir.


“Piazza” markalı alüminyum sistemlerimiz, özel anlaşma gereğince Arslan Alüminyum San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından üretilmektedir. 


•Mobilya ve Dekorasyon Kataloğu


•Ayarlı Alüminyum Kapı Kasaları


•Korkuluk Sistemleri


•Süpürgelikler, Duvar Koruyucular, Zemin Geçişleri ve Dilatasyonlar


•Ofis Bölme Sistemleri


•Bölücü Panel, Fuar, Banko ve Stant Sistemleri


•Suntalam Dönüş, Birleştirme, Raf, Derz ve Bitiş Profilleri


•Balkon Kapatma ve Cam Vitrin Sistemleri


•Mobilya Profilleri


•Plazma TV, LCD TV, CD-DVD ve Masa Profilleri


•Reklam Panosu, Yönlendirme Panoları ve İsimlik Profilleri


•Mutfak Dekorasyonu ve Taç Profilleri


•Perde Profilleri


•Elektrik ve Elektronik Sektörü Profilleri


•İç ve Dış Cephe Kaplama Dekorasyon Profilleri


•Hobi Profilleri ve Diğer Profiller


•Isı Yalıtımlı Doğrama Serisi


•Isı Yalıtımsız Doğrama Serisi


•Giydirme Cephe Sistemleri


•Duvar Üniteleri


ozz1


Zamanın çoğunu “alüminyumdan neler yapılabilir”e ayıran YUNUS DURMAZ  alüminyumu seven, geleceği bu sektörde gören, işine profesyonelce yaklaşan nadir yöneticilerden biridir. 1986 yılında  bölgesinde kurduğu alüminyum profil ve aksesuar satış firması ile   yakaladığı liderlikten hemen sonra bu işin sadece bu metali satmak olmadığını, büyümenin ve ilerlemenin daha farklı yolları olduğunu düşünüp yola koyuluyor. Araştırma ve geliştirme kavramının sadece yazılarda geçen bir söz olmadığını ve duyduğu bu iki kelimenin hayatta bir karşılığı olduğunu anlıyor. Aynı zamanda alüminyum metalinin dünyada nasıl hızlı geliştiğine birebir yerinde ve zamanında şahitlik ediyor. Dünyanın alüminyum konusunda çıkış yapan birçok ülkesinde yapılan çalışmaları yakından takip eden YUNUS DURMAZ bu işin alaylı yaklaşımlarla veya sözde yapılamayacağını düşünerek işlerin profesyonel anlamda nasıl daha verimli hale getirileceğine dair çalışmalarına hız veriyor. Ürünleri takip ediyor ve ürünlerin eksikliklerini tespit edip tamamlıyor. Yenilikleri yakından görüyor ve aynı hızla kendisi de işe birebir düşüncesini katarak mükemmele yakın ürünler tasarlıyor. Bugün dekorasyon, dizayn nitelikli profiller üzerine çıkışı yakalayan bir firma Öz Alüminyum. Biz de bütün bunları bizzat kendisinden dinlemek için kapısını çaldık. Firmanın, kuruluşundan  15 senelik zaman dilimi içerisinde, fabrikalardaki hazır kalıplardan üretilen profilleri satardık (Doğrama serileri, cephe serileri vs.). O dönemlerde kalıp üretimleri yüksek bedeller gerektiriyordu. Bundan dolayı bizim gibi satış yapan firmalar satacağı profilleri farklı firmalardan alıp satıyordu. Zamanla kalıp sektöründe teknoloji geliştiğinden dolayı birim zamanda çok kalıp yapılmasını müteakip kalıp fiyatları da ucuzladı. Fabrikalar da müşterilere, hangi profili getirirlerse getirsinler üretmeye başladılar. İşte biz de o zaman nitelikli profiller tasarlayıp TPE nezdinde belgelendirip satmaya başladık, ama TPE’deki kanunların ve yaptırımların eksikliğinden ve yetersizliğinden dolayı piyasadaki rağbet gören bütün profiller taklit edilmeye başlandı. İşte ticari uygunsuzluk ve hırsızlıklar baş gösterdi. Hâlâ TPE’deki kanunlar yetersizdir ve yaptırımları yoktur. TPE, mahkemeler ve mahkemelerin atadığı bilirkişiler yetersizdir. Bundan dolayı derler ya “at izi it izine karışmış” oldu ama firma olarak taklit edilsek de masraflı da olsa yenilenmek zorundayız. Durma şansımız yok. Ar-Ge, TPE, kalıp masrafları ve stok masraflarını maliyetlerimize yansıtmak zorundayız. Bu yüzden fiyatlarımız piyasanın biraz üzerinde olmak zorundadır.


Biraz Yunus Bey’den dinleyelim isterseniz Öz Alüminyum hikâyesini.


Firmanın kurulduğu zaman yaklaşık 15 sene alüminyum doğrama profilleri, aldoks seriler, kapı ve pencere doğramaları ve cephe profillerini satmaya başladık. Sonraki 15 senede dekorasyona yönelik piyasada olmayan detayları, piyasada olmayan yenilikleri alüminyum sektörüne tescillendirerek sunmaya çalışıyoruz. Burada bu kadar yapılan yatırımların ve arkasından tescil sürecine kadar ve ödenen her bedelden sonra ne kadar tescil yapsanız da birileri tarafından kopyalanarak önünüze geldiğini gördüğünüz bir sektör içerisinde Öz Alüminyum. Öz Alüminyumun çıkışı ve geleceği, alüminyum satmak değil, dizayn ve tasarım üzerine olacak. Bunun bir de ticari boyutu var. Sonuçta bugün alüminyum doğrama sistemlerinden elde edilen kazançla özel anlamda tasarlanan dekorasyon işlerindeki kazanç miktarları hiçbir zaman eşit olmayacaktır. Doğrama ve cephe sistemleri bugün sektörün tamamında var fakat alüminyum metalinin dekorasyondaki oranı maalesef düşük. 


Dekorasyon profiller özellikle hangi sektörler üzerinde daha fazla etkili Yunus Bey?


Sektör söylemek şu an doğru olmaz, kullanılmayan sektörleri söylemek daha doğru olur. Zaten bizim sektöre farklı bakışımızın sebebi, alüminyum profili farklı sektörlerde ve o sektörün farklı alanlarında nasıl kullanılabileceğine yönelik arayışlarımızdan kaynaklanıyor. Bundan 15 sene önce “Hadi orada da alüminyum kullanılır mı ya” sözlerini çok duymuştum. Zamanla bu önyargılar silindi. Alüminyum doğru zamanda, doğru detay ve kombinle, mobilyaya, cama, demire ve suntaya “ne kadar yakışmış, çok hoş olmuş” sözlerini duyuyorum. Modern mimari çizgilerde hepsi var fakat oranları tartışır konuma geldik. Alüminyum sektörünün en sevdiğim özelliği hayal gücünüzün çok kısa sürede elinizde olmasıdır. Tecrübe, hayal gücü ve teknik bir araya gelince sektörden bahsetmek için sınır yoktur.


Özellikle 2016 yılının ilk yarısında Cam Balkon konusunda çok özel ürünleri piyasaya sundunuz. Fakat sunduğunuz dönemde konuştuğumuz zaman firmalarla kısa zamanda merdiven altına inen ve ucuz ve kalitesiz işçilikler yüzünden birkaç firma dışında markalaşamayan bir sektöre de el attınız. Burada amacı neydi Yunus Durmaz’ın?


Cam balkon firmaları çoğaldıkça kaliteli olması gerekirken bu sektörde tersi oldu. Bunun en önemli sebebi nihai tüketicinin bilinçsiz olması ve ne amaçla ürünü satın aldığını bilmemesidir. Bu ürün Türkiye’de yoğun kullanıldığında malum hava kirliliği sorunları başlamıştır. Balkonlara hiçbir malzeme koyamaz durumdaydık. Bunu müteakip yoğun talepler, sektörde kaliteye yansıması gerekirken sistemlerin maliyetleri m2 bazında kalitesizlikten dolayı uygun hale geldi. Alüminyum detayından kullanılan tekerlerden çalınan kaliteler sistemde maliyetlere yansıdı.Tabii ki nihai tüketici ömründe bir belki de bir kere cam balkon yaptırıyor. Cam balkonlar da kışın kapatılıp yaza kadar açılmıyor. Yazın da açılıyor kışa kadar kapanmıyor. Kullanımı az olduğu için yıpranması güç oluyor. Şu dönemler seyyar cam balkon hastaneleri oluştu. Bu da gösteriyor ki yoğun kullanılmayan sistemler bile arızalar vermeye başladı. İşte biz de bu dönemde cam balkon yerine, kullanılabilecek cam balkon kesitlerine uygun çoklu sürme sistemi tasarlayıp geliştirdik ve gerekli Ar-Ge çalışmaları yaptık. Günlük ne kadar kullanılır oranları öngörerek Ar-Ge’mizde geliştirdik. 5 yıl teker garantili, kesinlikle su geçirmeyen, toz tutmayan, üst katlarda cam silme sorunu olmayan sürme sistemi geliştirdik.


ozz2


Türk Alüminyum Sektörünün en büyük eksikliği sanırım farklılık konusunda çaba harcayamıyor olması. Sizce neler yapılmalı Yunus Bey?


Yapılacak tek şey kendimize öz eleştiri yapmaktır. Bakın, dünyada doğrama, cephe sistemleri ile kendilerini kanıtlamış malum yabancı menşeli firmalar pazarda yüksek fiyatlarda kendilerine çok rahat yer bulmaktadırlar. İşin tuhafı bu firmalar inşaatlarda kullanılan alüminyum profiller, yan aksesuarlar, izolasyon malzemelerini Türkiye’deki alüminyum fabrikalarından temin ediyorlar. Buradaki çelişki sistemlerindeki detayların kullanım takibini, detayın doğru kullanılıp kullanılmadığını takip ediyorlar yani Ar-Ge ve beyinlerini, Türk işçiliğinin maliyetlerinin ucuzluğundan yararlanarak satıyorlar. Tecrübe ve beyinlerini paraya çeviriyorlar. Böylece biz yapıyoruz onlar kazanıyorlar.


“2017 yılı çok özel bir yıl olacak Öz Alüminyum için” demiştiniz röportajın başında. Biraz bilgi alabilir miyiz?


2017 yılı için 2016’da tasarladığımız ve bitmesi çok yakın ürünlerimiz var. Alüminyum bahçe, masa-sandalye, tabure, sedir, sera masası, ranza tipi masa tasarımlarımız mevcuttur. Alüminyumdan hareketle demontable seralı bahçe havuzumuzu tasarladık. İç ve dış mekân cephe kaplama tasarımlarımız bitmek üzere yeni raf demotable mağaza tasarımlarımız mevcuttur. Dünyada benzeri olmayan soyunma odası tasarımlarımız vardır.Benim Ar-Ge bölümümde tasarladığım ürünlere satış ekibimiz yetişemiyor. Bundan dolayı Türkiye’de profil satışı yapan rakip firmaların yapamadığı nitelikli kataloğu Autocad çiziminden resimli nokta detayından nihai tüketiciye sunulan son bitmiş resim haline kadar ayrıntılı katolog hazırladık. Böylece bizim kataloğumuzla iş yapan müşterilerimizden nihai son kullanıcı, numune ve örnek isteme gereği duymadan Türkiye’de sektörel bazda nitelikli kataloğu yaparak PİAZZA markamız adı altında sektöre sunduk.Nitelikli malzeme ile sıradan malzeme maliyetlerini insanların kabullenememesinden endişeleniyorum. Siz bir sistem yapıyorsunuz, sistemin nitelikli ana kalem profilleri oluyor bir de nitelikli yardımcı malzemeleri oluşuyor. Fuarda tüketici ana malzemeleri tüketimi çoksa taklit ediliyor. Nitelikli yardımcı malzemeler temin edilmeyip piyasa malından kullanılıyor. Dolayısıyla ben sistemde 10 veya 15 kalıpla başlıyorsam taklitçi en çok kullanılan 3-4 kalıpla uydurarak bizim tescilli sisteme yakın bir şeyler yapıyor. Nihai tüketici, niteliklerinden bihaber, mamulün görseline bakıyor. Bu durum da ürünün fiyatına ucuzluk ve kalitesizlik olarak yansıyor.


Öz Alüminyum 30 yıldır neden sahaya çıkmıyor? Yani özellikle fuarlara neden katılmıyorsunuz?


Biz tasarım ve dizayn firmasıyız. Fuarlara tabii ki katılmak istiyoruz. Fakat tek korkumuz bizden kilo bazında ya da montaj yapılmış ürün isteyecek bir grubun oluşması. Bunu Alüminyum Yapı dergisine verdiğimiz reklamda birebir yaşadık. Bizim istediğimiz, ürün istesin ama kendisi yapıp uygulasın. Buradan profillerini alsın, sistem bazında kendisi hem işini görsün hem sistemi tanısın hem de anlatırken daha mutlu olsun, bilerek yapsın. Yani farkını görsün, birebir yaşasın ürünü. Biz burada bunu yapamayız. Yönlendirme işini de açıkçası yapmak istemiyoruz. Bizim yerimize montaj yapacak kişinin bunları düşünüp yapması lazım. Biz dizayn ve tasarım yapmak istiyoruz. 3-5 kuruş ucuz olsun diyerek iş yapılmaz. 

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
http://aluminyumyapi.com/?sayfa=iletisim

http://fabal.com.tr

http://zahit.com.tr

http://gursan.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .