Anasayfa Ürün Haber Vitrindekiler Röportajlar Projeler Teknik Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Bu Sene de %50 Devlet Teşviği Kapsamında

Bölgesinin en büyük, dünyanın ise konusunda en büyük beşinci fuarı olma özelliğini taşıyan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul bu yıl 18-22 Haziran tarihleri arasında 42’inci kez kapılarını açacak. 

 
Ziyaretçi Rekoru Kıran Düsseldorf’ta Arslan Alüminyum 240.000 Ton Yıllık Üretim Hedefiyle Gövde Göst
 
Endüstri ve Yapı Ürünlerinin Dünya’da Aranan Markası Akpa Alüminyum Düsseldorf ALUMINIUM Fuarında İ
 
ASAŞ, Sektörün Kalbinin Attığı Aluminium 2018 Fuarında
 
Yılmaz Makine Personel Alımına Devam Ediyor.
 
Aluminium 2018 Fuarı’na katılan Assan Alüminyum sektörün geleceğini tasarlıyor.
 
Kale Kilit’in Entegre Güvenlik Çözümleri Security Essen 2018’de Sergilendi
 
ASAŞ’ta Mucizeler Gerçekleşmek İçindir
 
http://boraluminyum.com

http://selsil.com

http://skb.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://stilcephe.com.tr

https://yapifuari.com.tr/Online-Davetiye?utm_source=banner&utm_medium=yap%C4%B1_banner&utm_campaign=

http://areksaluminyum.com.tr

Toplam Ziyaret : 12048865
   Roportaj Alfa Metal Alüminyum San. ve Tic. A.Ş. / Yönetim Kurulu Başkanı  Ali BAKANER ET: 10-01-2017 Yazdır   Tavsiye Et
Alüminyum, günümüzde üstün özellikleri sayesinde dünyada en fazla kullanım alanı çeşitliğine sahip m
 

1.Öncelikle firmanız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? Üretimini veya satışını yapmış olduğunuz ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?


Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan Alfa Metal Alüminyum A.Ş. ekstrüzyon firmalarının talepleri doğrultusunda alüminyum billet üretimiyle, 25 yıllık engin birikimiyle, kaliteli üretim mantalitesiyle, zamanında hizmet anlayışıyla sektörde bilinen ve tanınan bir firmadır. Müşterilerine layık oldukları en kaliteli billeti sunabilmek için dünyanın en modern döküm sistemi Amerikan Wagstaff AirSlip Hot Top Billet Casting System ile kapasitesini aylık 10.000 tona yükseltecektir. Ekstrüzyon firmalarının isteği doğrultusunda 90, 100, 110, 127, 140, 152, 178 ve 202 mm gibi değişik çaplarda ve yine isteğe göre uluslararası normlardaki 6005, 6060, 6063, 6082, 6463 vb. alüminyum alaşımları şeklinde yüksek kalitede billet üretmeye devam etmektedir.


2.Genel anlamıyla bugünkü alüminyum sektörünü tarif etmenizi istersek bizlerle neler paylaşırsınız?


Türkiye alüminyum sektörü, ülke sanayinin en önemli sektörlerinden biridir. Alüminyum, günümüzde üstün özellikleri sayesinde dünyada en fazla kullanım alanı çeşitliğine sahip metal konumuna gelmiştir. Geçtiğimiz on yıl içerisinde alüminyum talebi, hızla artan nüfus, şehirleşme ve küresel ısınma etkisi ile %65 oranında artış göstermiştir. Talebe paralel artan üretim ve rekabet sonucunda, alüminyumun boksit olarak çıkarılmasından nihai ürünlere dönüştürülmesine kadar küresel ve yerel oyuncuların stratejileri pazarı belirleyen en önemli unsur olmuştur. Dünya alüminyum ticaret hacmi 2015 yılı itibarı ile 208,00 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu işlem hacminin 103,73 milyar doları ithalat, 104,27 milyar doları ihracat tutarıdır. 2015 yılı itibari ile Türkiye’nin alüminyum ticaret hacmi 2,35 milyar dolar ihracat, 2,84 milyar dolar ithalat olmak üzere toplam 5,19 milyar dolardır. Türkiye bu toplam hacmi ile dünyada %2,49 oranında bir paya sahiptir. 


3.Son zamanlarda alüminyum metalindeki gelişim ve büyüme hızı neredeyse tüm sektörlerin üzerinde seyrediyor, bu gelişme ve büyüme karşısında bir Türk firması olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


Dünyada, çelikten sonra en çok kullanılan alüminyumun; özellikle inşaat, otomotiv, dayanıklı tüketim, ulaştırma ve ambalaj sektörleri başta olmak üzere endüstrinin ve yeni teknolojilerin de gelişmesiyle her geçen gün kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Alüminyum daha uzun ömürlü, daha dayanıklı ve daha estetik olması sebebiyle hızla diğer materyallerin yerini almış durumdadır. Alüminyum metalindeki gelişme ve büyümeye paralel olarak Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık veriyor ve ürün çeşitlendirmesine gitmeyi hedefliyoruz.


4.Türk Alüminyum Sektörü, dünyanın en büyük üreticisi ülkeleri arasında süregelen yarışta önemli mesafeler kat ediyor. Bu gözle görülür mücadeleyi tek ve bireysel başarılarla çözmeye çalışan bir sektörün en büyük eksikliğinin öncelikle aynı çatı altında buluşamaması olduğu söylenebilir. Diğer bir önemli eksikliği ise tanıtım gücünü kullanamaması. Sizce bu konulara eğilirsek başka ne gibi handikaplar olabilir?


Türkiye alüminyum sektörünün tanıtım gücünü kullanabilmesi için yurt içi ve yurt dışı fuarlarına yoğun katılım sağlanmalıdır. Fuarlar, mal ve hizmet üreticilerinin ve tüketicilerinin belli zaman ve mekân dilimi içerisinde buluştukları bir pazar niteliği taşımaktadır. 


Fuarların belirli bir konuya yönelik olması, katılımcı firmalara ilgili talebi doğrudan, kısa sürede ve en etkili biçimde yakalama imkânı vermekte; bu sayede de hem satış hem tanıtım açısından önemli kazanımlar elde edilmesini sağlamaktadır. Bu açıdan fuarlar, tanıtım kapsamlı olmakta ve katılımcıların etkili satış grafiğinin birebir pazarlama ilişkileri ile artmasına aracılık etmektedir.


5.2.000.000 ton/yıl hedefine emin adımlarla koşan sektörümüzün en büyük eksikliklerinden birisinin de hammadde, enerji ve kalifiye eleman sıkıntısı olduğu gözleniyor. Özellikle sektörü dünyadaki rekabet güçlerinin karşısında ciddi manada negatif pozisyona düşen firmalarımız, pozitif güce nasıl ulaşmalı? Bu büyük ve kapsamlı sıkıntılar için ne gibi çalışmalar yapılmalı?


Alüminyum sektöründe karşılaşılan en önemli sorun yüksek enerji maliyetleridir. Ucuz enerji kadar ucuz finansa ulaşım da çok önemli bir sorundur. Ülkemizde istihdam ve yatırım ancak ucuz finansla artırılabilir. Alüminyum alaşımların ithalatinde yürürlüğe konulan %3-%4 oranlarındaki gümrük vergisi, sektör kârlılığı dikkate alındığında ihracatımızı olumsuz etkilemektedir. Ülkemiz hammadde kaynağı açısından %95 dışa bağımlıdır. AB ülkeleri hammadde ihtiyaçlarının çok önemli bir kısmını EFTA ülkelerinden ve kendi aralarında yapmış oldukları serbest ticaret anlaşmaları ile vergisiz olarak tedarik ederlerken bizlerin gümrük vergisine tabi tutulması rekabet gücümüzü zayıflatmaktadır. 


Alüminyum sektöründeki üreticilerin pazarlarda haksız rekabete maruz kalmamaları ve adil bir fırsat eşitliğinin sağlanması için alüminyum hammaddelerine uygulanan gümrük vergisi oranının askıya alınması veya tarife kontenjanı açılması gerekmektedir. 


6.2016 yılına veda eden firmanız özellikle bu yıl hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaşabilir mi? Neler yaşadınız? Ne gibi gelişmelere şahit oldunuz?


2017’de tamamlanacak yeni yatırımımızla döküm kapasitemizi %80 artıracağız. 2016 yılında araştırma-geliştirme çalışmalarına ve reorganizasyon faaliyetlerine ağırlık verdik. 


Yurt dışı fuar organizasyonlarına katılarak teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri takip ettik. 


7.Hedef 2017 olduğuna göre firmanız ne gibi çalışmalara imza atacak; beklentiler, hedefler ve yaşanacak gelişmeler hakkında dergimizi ve sektörümüzü bilgilendirir misiniz?


Alüminyum sektörünün gelişiminin sürdürülebilirliği için, teknolojik altyapının güçlendirilmesi önem kazanıyor. 


Bunun yolu ise inovatif çalışmalara ağırlık vermekten, Ar-Ge yatırımlarının artırılmasından geçiyor. Sektörün gelişmesi, Türkiye’nin alüminyum konusunda bir marka haline gelmesi, dünyada daha da saygın bir yer edinebilmesi için önemli. Böylece dünyada kalite, nitelik ve çeşitlilikte üretimi ile önemli bir ticaret hacmi kazanmış olan alüminyum sektörü, marka imajını güçlendirdiği takdirde uluslararası pazarlarda daha da rekabetçi hale gelecektir.


Alüminyum ekstrüzyon firmalarının hammaddesini oluşturan billet dökümü yapan firmamız, uluslararası bir marka olma hedefine doğru emin adımlarla yürümeye devam etmektedir.

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
http://aluminyumyapi.com/?sayfa=iletisim

http://fabal.com.tr

http://zahit.com.tr

http://gursan.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .