Anasayfa Ürün Haber Vitrindekiler Röportajlar Projeler Teknik Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2017’nin ikinci 500 büyük firması açıklandı; Listede 12 Alüminyum Firması var
 
İHRACAT ŞAMPİYONU ERDOĞANLAR İKİNCİ 500’DE
 
İKİNCİ 500’DE YER ALAN FABAL ALÜMİNYUM BAŞARIYA DOYMUYOR
 
SİSTEM METAL SEKTÖRÜN VE EKONOMİNİN GURURU OLMAYI SÜRDÜRÜYOR
 
Burak Alüminyum Sanayi ve Tic. A.Ş. ‘A’dan Z’ye Hayatın Her Yerinde’
 
ALFA METAL’İN ZİRVELERE DOĞRU YÜRÜYÜŞÜ SÜRÜYOR
 
Türk Alüminyum Sektörüne
 
ASAŞ’ta DigitALL Dönüşüm
 
http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

https://www.insulbar.de/tr/

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

Toplam Ziyaret : 11228724
   Roportaj Sapa / Türkiye Genel Müdürü  Çağdaş TAYLAN ET: 10-01-2017 Yazdır   Tavsiye Et
Sapa olarak inşaat sektörünün geleceğine ve alüminyum sektörüne pozitif bakıyoruz.
 

1-Öncelikle firmanız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?


Sapa Group, tüm dünyada 40’tan fazla ülkede hizmet veren dünyanın en büyük alüminyum üreticisi konumundadır. 2013 yılında Sapa’nın içerisinde bulunduğu Norveç merkezli Orkla ve yine Norveç merkezli Hydro  firmaları, alüminyum faaliyetlerini Sapa adı altında  birleştirerek büyük bir güç oluşturdular. Biz de Türkiye’de bu gruba bağlı olarak, Sapa Building System ve Aldom markaları altında pazara “inovatif alüminyum sistem çözümleri” sunuyoruz.


2-Üretimini veya satışını yapmış olduğunuz ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?


Sapa olarak ürün gamımızda; cephe, pencere, kapı, sürme sistemler ile güvenlik sistemleri sunuyoruz. Özel çözümler de geliştiriyoruz. Sistemlerimizi, mimarın tasarım kriterlerine uygun olarak projeye adapte edebiliyor olmamız, bizler için önemli bir artı oluşturuyor.Light is more mottosu ile pazara sunulan Artline serisimizde mimari gereksinimlere cevap verecek çok daha büyük açılımlar sağlanıyor. RC3 hırsızlığa karşı dayanımın sınıfına sahip ilk sürme sistem olan Performance Luminent ise yeni sürme sistemimiz.Aldom markamız altında ise Mirror Cephe sistemlerimiz, doğramada TOP 65 ve PG 52 ile sürmelerde PA 110, PG 92 ve TB 65 yalıtımlı ve yalıtımsız seçenekler bulunuyor.


3-Genel anlamıyla bugünkü alüminyum sektörünü tarif etmenizi istersek bizlerle neler paylaşırsınız?


Aluminyum sektörü, Türkiye’nin önemli dinamiklerinden olan inşaat sektörüne bağlı olarak, özellikle de son senelerde oldukça ön planda bir sektör. İnşaat sektörü kendi ile birlikte 35 iş alanını daha besleyerek ekonomiyi yönlendiren bir yapıya sahip, Sapa olarak inşaat sektörünün geleceğine ve alüminyum sektörüne pozitif bakıyoruz. Elbette tüm dünyada mülteci krizi ve terör saldırıları gibi çevresel sorunlar nedeniyle birçok alanda küresel risk artmakta, böyle bir dönemde Türkiye içerisinde zaman zaman durağanlıklar ve bunun inşaat sektörüne, dolayısı ile giydirme cephe sektörüne yansıması olabiliyor. Ancak Türkiye, kentsel dönüşüm ve nitelikli mega projelere ağırlık vererek, tüketici alımlarına getirdiği ekonomik rahatlıklar ile nispeten istikrarı korumayı başardı. 


Giydirme cephe sektörü ise büyüme hedeflerini yüksek tutabilmek, talebi artırmak amacıyla teknolojiyi ön plana çıkaran, inovatif ürünlere yönelme başladı. Giydirme cephe sektörü büyüyen ve büyümeyi sürdürecek bir pazar. Sektörün gelişiminin devamı için teknolojik altyapının kuvvetlendirilmesi ve ar&ge yatırımlarının çoğalması gerekmekte.


4-Son zamanlarda alüminyum metalindeki gelişim ve büyüme hızı neredeyse tüm sektörlerin üzerinde seyrediyor, bu alanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


Sapa Grubu, dünya çapında 40ı aşkın ülkede 23.800 çalışana sahip İsveç merkezli bir firma. Sapa, bağımsız aluminyum profil ekstrüzyoncuları arasında dünya lideri konumunda. Dolayısı ile aluminyum alanında Ar-Ge yatırımı oldukça önemli grubumuz için. Bildiğiniz gibi ülke olarak enerji konusunda dışa bağımlı bir ülkeyiz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde enerji zengini olan ülkeler bile enerji verimliliği üzerine yoğunlaşırken, Türkiye’nin kendini bu trendin dışında bırakması söz konusu olamaz. Yalıtım değerlerinin iyileştirilmesi, enerji tüketimini azaltan sistemlerin geliştirilmesi Sapa Ar-Ge departmanının önceliği. 


5-Türk Alüminyum Sektörü,dünyanın en büyük üreticisi ülkeleri arasında süregelen yarışta önemli mesafeler  kat ediyor. Sizce kendimizi tanıtma konusunda neler yapılabilir?


Bizim dezavantajımız, sektörümüzün ne kadar büyük ve önemli olduğunu yeterince iyi lanse edemememiz. Tek bir çatı altında aluminyum firmalarının toplanması durumunda gücün ortaya çıkacağı ve hem sektörün geliştirilmesi hem de tanıtım olanaklarının doğru şekilde belirlenip, doğru şekillerde kullanılmasının daha kolay olacağına inanıyorum. Hali hazırda bulunan bazı önemli sektörel derneklerin de firmaları çatıları altında biraraya getirmek için bazı ön adımlar atması yararlı olacaktır.


6-2.000.000 Ton/yıl hedefine emin adımlarla koşan sektörümüzün eksikleri sizce neler. Dünyadaki rekabetçi güçler karşısında firmalarımız ne gibi çalışmalar yapmalı?


Avantajımız üretken bir toplum olmamız. Dezavantajımız ise; kaliteli üretim yapan firmaların mamullerini kopyalayarak, kalitesiz bir şekilde piyasaya süren ve kar elde etmeye çalışan firmaların bulunması. 


Bir diğer eksiklik ise kalifiye eleman sıkıntısı. Aluminyum sektörüne özel personel yetiştirilmesi için meslek okulları açılması yararlı olacaktır inancındayım. Yerli üreticilerin yapması gereken en önemli şey ise ürünlerini teknik açıdan geliştirmek olacaktır. Bu üreticilerin sektöre getirdiği artılar var mı, altyapısı hazır mı, yoksa merdiven altı üretim yapan bir yer olmaktan öteye gidemeyecek bir firma mı bunu iyi irdelemek lazım. 


Gerek temsilciliğini yaptığı gerekse kendi ürettiği sistemler ile pazarda yer edinmeye çalışan, kurumsallaşma aşmasında ki firmalar bilmeli ki kendi işine odaklanan, araştırma geliştirme faaliyetlerine eğilen, kalite kontrolünü sağlayabilen, iş ortaklarına projenin her aşamasında gerek teknik gerekse diğer alanlarda destek sağlayabilen firmalar zaten kurumsallaşma merdivenlerini çıkarken bir adım önde olacak ve diğer firmalardan bağımsız olarak kendi farklarını ortaya koyabilecekler.


7-2016 yılına veda eden firmanız özellikle bu yıl hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaşabilir mi? Hedef 2017 olduğuna göre firmanız ne gibi çalışmalara imza atacak; gelişmeler hakkında dergimizi ve sektörümüzü bilgilendirir misiniz?


1997 yılından bu yana Türkiye’de mimari alüminyum sistemleri alanında çalışmakta olan bir firma olarak her sene büyüme hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz, 2015 yılına göre 2016’da %6’yı aşan bir büyüme oranı yakaladık ve bu yılı ulaşmak istediğimiz rakamlarda kapatacağız.


Sapa tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de A+ projelerde belirgin şekilde tercih ediliyor. Dreamland Bakü, Bodrum’da Epique Island, Antalya’da Kundu AHK, Dreamland Bakü, Ankara’da Türk Telekom, Yıldız Kule, Etlik Hastanesi, İstanbul’da Varyap Meridian ve Varyap Metropol, Spine Tower, Dumankaya İkon, Palladium Tower, Akasya Acıbadem, Çiftçi Towers ve Vadi İstanbul (Bulvar etabı ile ikinci etap) gibi son dönemlerin en prestijli projelerinde yer almaktayız. Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki prestijli projelerin yaklaşık %70’inde yer alırken, Bodrum bölgesinde pazar payımız %80’e yakın. Antalya’da sistemlerimizin uygulandığı otel sayısı 150’yi aştı. Bu da yatırımcılar ve mimarlar tarafından markamızın ne kadar üst düzeyde tercih edildiğinin göstergesidir.


2016 senesinde grubumuz için en büyük yenilik pazara yeni sunduğumuz Aldom markası oldu. İtalyan estetiğini mimari projelere taşıyan ve halihazırda grubumuz içinde bulunan bu markanın Türkiye’de de çatımız altına girmesi ile, müşteri portföyümüzü geliştirerek farklı segmentteki projelerde de yer almaya başladık.


2017 yılında kendini kanıtlamış sistem markamız Sapa; geniş bayi ağı, uzman teknik ve satış kadrosu, hızlı tedarik zinciri ile; ne istediğini bilen, prestijli projelere imza atmak isteyen sektör profesyonellerine aynı kalite ile hizmet vermeye devam edecek. Yeni cephe sistemimiz NRGY 62 ile sürme sistemimiz Confort Smartline’ın pazar lansmanları yapılacak. Aldom markasının ise pazarda bilinirliğini arttırmak amacı ile hareket edecek ve distribütör sayımızı arttıracağız. 

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
http://aluminyumyapi.com/?sayfa=iletisim

?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .