Anasayfa Ürün Haber Vitrindekiler Röportajlar Projeler Teknik Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Bu Sene de %50 Devlet Teşviği Kapsamında

Bölgesinin en büyük, dünyanın ise konusunda en büyük beşinci fuarı olma özelliğini taşıyan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul bu yıl 18-22 Haziran tarihleri arasında 42’inci kez kapılarını açacak. 

 
Ziyaretçi Rekoru Kıran Düsseldorf’ta Arslan Alüminyum 240.000 Ton Yıllık Üretim Hedefiyle Gövde Göst
 
Endüstri ve Yapı Ürünlerinin Dünya’da Aranan Markası Akpa Alüminyum Düsseldorf ALUMINIUM Fuarında İ
 
ASAŞ, Sektörün Kalbinin Attığı Aluminium 2018 Fuarında
 
Yılmaz Makine Personel Alımına Devam Ediyor.
 
Aluminium 2018 Fuarı’na katılan Assan Alüminyum sektörün geleceğini tasarlıyor.
 
Kale Kilit’in Entegre Güvenlik Çözümleri Security Essen 2018’de Sergilendi
 
ASAŞ’ta Mucizeler Gerçekleşmek İçindir
 
http://boraluminyum.com

http://selsil.com

http://skb.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://stilcephe.com.tr

https://yapifuari.com.tr/Online-Davetiye?utm_source=banner&utm_medium=yap%C4%B1_banner&utm_campaign=

http://areksaluminyum.com.tr

Toplam Ziyaret : 12049033
   Roportaj Saray Grup / Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi  Talin SARAYLI DİKİCİ ET: 10-01-2017 Yazdır   Tavsiye Et
Türkiye, dünya alüminyum pazarının önemli oyuncularından birisi olarak kendini gösteriyor.
 

1.Öncelikle firmanız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?


Şirketimiz, geliştirdiği yenilikçi ve öncü iç ve dış cephe çözümleri ile 1980 yılından bugüne İstanbul ve Tekirdağ’daki toplam 80 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikalarında inşaat sektörüne hizmet vermekte, geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde büyük rol oynamaktadır. 2001 yılından bu yana, İSO’nun ilk 500 büyük firması arasında yer alıyor, ürettiğimiz ürünlerinin % 50’sini farklı ülkelere ihraç ediyoruz.


2.Üretimini veya satışını yapmış olduğunuz ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?


Saray Grup olarak alüminyum profil, PVC profil ve alüminyum kompozit panel üretiyoruz. B1 ve A2 Yangın Sınıfı alüminyum kompozit paneller ile NANO (kendiliğinden temizlenen / antigraffiti) yüzey kalitesine sahip alüminyum kompozit panellerin Türkiye’de üretimini ilk kez biz gerçekleştirdik. 


Alüminyum ekstrüzyon ürünleri (profil) çeşitlerimiz mimari sistem ürünleri ve mühendislik ürünleri olmak üzere iki ana gruptadır. Saray Mimari Sistemler çatısı altında sürekli yeni ürünler geliştirilmektedir. Bu ürünler geliştirilirken ısı, ses, enerji verimliliği ve daha geniş alan görme konuları dikkate alınmıştır. Saray Mimari Sistemlerin öne çıkan ürünleri: Alüminyum Kapı Pencere Sistemleri, Alüminyum Sürme Kapı Sistemleri, Alüminyum Giydirme Cephe Sistemleri, Çatı, Işıklık Sistemleri, Sabit, Kayar ve Katlanır Güneş Kırıcı Sistemleri ve Saray Cotta (Tuğla görünümlü ya da Siding Görünümlü) Cephe Kaplama Sistemidir. Saray Alüminyum, mimari sistemlerin yanında, makina ve elektrik sektörlerinin ihtiyacı olan çeşitli şekil ve büyüklükteki sanayi profilleri, standart kesitli profiller ve boruları da üretmektedir.2008 yılının ilk çeyreğinde en son teknolojiden faydalanarak ayda 240 bin metrekare kapasite ile dünyada halen bilinen en dayanıklı boya olan PVDF esaslı boya ile kaplanmış Saray alüminyum kompozit panel üretimine başlanmıştır. 


Türkiye’de bir ilk olarak NANO (kendiliğinden temizlenen / antigraffiti) yüzey kalitesine sahip alüminyum kompozit paneller ile A2,B1 Yangın Sınıfı alüminyum kompozit panellerin üretimini de gerçekleştiren firmada; 2010 yılında işletmeye alınan ikinci levha boyama (coilcoating) tesisi ile kompozit panelleri daha kısa sürede ve projeye uygun istenilen renkte üretebilmektedir.


 


3.Genel anlamıyla bugünkü alüminyum sektörünü tarif etmenizi istersek bizlerle neler paylaşırsınız?


Geleceğin metali alüminyumdur. Dünya genelinde ve ülkemizde alüminyumun en çok kullanıldığı yapı, inşaat, ambalaj, ulaşım ve özellikle otomotiv, dayanıklı tüketim ve savunma alanlarına baktığımızda hizmet verdiğimiz sektörlerin pek çoğunun aslında Türk ekonomisinin lokomotifi olan sektörler olduğunu görüyoruz. Dünyada alüminyum tüketiminin özellikle gelişen ülkelerde, artan gelir seviyesine göre yıllık %4 seviyesinde yükseliş sağladığı görülmektedir. Günümüzde yıllık küresel alüminyum üretimi 30 milyon tonu geçmiş durumda. Sektörün büyüklüğü ise şuan için toplamda 4 Milyar Dolar civarında. Bu veriler de bize gösteriyor ki, sektörün kar marjları son yıllarda düşüş gösterse de, hâlâ oldukça gelişim vadeden bir sektör. Türkiye de, dünya alüminyum pazarının önemli oyuncularından birisi olarak kendini gösteriyor.  


4.Son zamanlarda alüminyum metalindeki gelişim ve büyüme hızı neredeyse tüm sektörlerin üzerinde seyrediyor, bu gelişme ve büyüme karşısında bir Türk firması olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


Alüminyum tüketiminin artışı aynı zamanda başka tüketim alanlarından pazar kazanması anlamına da geliyor.  Yapı, inşaat, ulaşım, ambalaj ve savunma sektörlerinde çok ciddi kullanım oranları yakaladı. Sektör, bu alanlarda hızlı büyümesine devam ediyor.Saray Alüminyum olarak biz de yeni yatırım ve Ar-Ge çalışmalarımızla sektörümüze katkı sağlıyoruz. Saray Alüminyum Ar-Ge’si, yeni teknolojilerin takibi ve yeni ürünlerin sektörle buluşturulması konusunda oldukça aktif rol oynuyor. 


Ahşap desenli 3 boyutlu efektler kullanılan kompozit paneller, projeye özel olarak geliştirilen bondingli cephe, yeni panel cephe ve yeni kapı pencere sistemleri ayrıca gün ışığının maksimum kullanımını sağlayan, kapalı alanları açık alana dönüştürebilen Minimal Sürme ve Kayar Katlanır Sürme Sistemleriyle de son teknoloji ürünlerimizi kısa bir süre önce piyasaya sunduk. Son olarak da, Polyamid ısı yalıtım bariyerine ilaveten, uygun ölçü ve şekillerdeki ısı bariyerli sistem profillerine uygulanabilecek özel bir yalıtımlı dolgu tekniği uygulamasını Saray Alüminyum bünyesinde gerçekleştirerek ses ve ısı yalıtımında sistemlerimizi bir üst seviyeye taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu özel teknik sayesinde birbirine polyamid ısı yalıtım bariyerleri ile bağlanmış iki alüminyum profil arasındaki hava boşluğu özel dolgu ile doldurularak hava akımı bloke ediliyor, sonuç olarak da daha az enerji sarfiyatı ile ısıtma/soğutma gerçekleştiriliyor. 


Saray Alüminyum bünyesinde geliştirilip uygulanan bu özel dolgu tekniği ile yüksek termal performans sağlanması ve yapının toplam enerji tüketiminin minimizasyonu ile ekosisteme yapmış olduğumuz katkıdan gurur duyuyoruz.İçinde yaşadığımız dünyayı daha fazla tüketmeden elimizdeki imkanları en yeni teknolojiler ile buluşturduğumuz üretim tesislerimizde amacımız en iyi kalitede üretim yaparak müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmaktır.  Özellikle küresel ekonomik krizlerin etkilerinin ve uluslararası nakit akışlarının bu kadar etkili olduğu 2015 yılı ve 2016 ilk yarısında sadece finansal verilere bağlı kalmayıp, aynı zamanda, çevreye olan etkilerimizi de en aza indirgeyerek, sosyal ve çevresel boyutta da sürdürülebilir olmanın gerekliliklerini Avrupa normu uyumlu EPD belgeleri alarak yerine getirdik. Ayrıca, Avrupa ve Türkiye’nin büyüyen markası olarak LEED, BREEAM, DNGB ve ÇEDBİK gibi Sürdürülebilir Bina Sertifikalandırma sistemlerine ürünlerimiz ile ek puanlar sağlamaktayız. Özellikle ürünlerimiz için  Türkiye’de ilk kez Saray markası altında Avrupa normu EN 15804 uyumlu EPD belgelendirmesi yaptık. Uluslar arası standartlara bağlı kalmak global pazarlara giriş imkanı sağlamak demek ve bu konuda diğer üreticiler için de bir kapı aralamış bulunmaktayız. Türkiye’de ilk kez Alüminyum Kompozit Paneller, Alüminyum Ekstrüzyon Profil, PVC Profil ürünleri için EN 15804 - Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesini Saray Alüminyum’un aldığını söylemekten de ayrıca gurur duyuyorum.  


5.Türk Alüminyum Sektörü, dünyanın en büyük üreticisi ülkeleri arasında süregelen yarışta önemli mesafeler kat ediyor. Bu gözle görülür mücadeleyi tek ve bireysel başarılarla çözmeye çalışan bir sektörün en büyük eksikliğinin öncelikle aynı çatı altında buluşamaması olduğu söylenebilir. Diğer bir önemli eksikliği ise tanıtım gücünü kullanamaması. Sizce bu konulara eğilirsek başka ne gibi handikaplar olabilir?


Sektörün en önemli sorunlarından birisi de aşırı fiyat rekabeti. Bu fiyat rekabeti, beraberinde tahsilat sıkıntısını gündeme getiriyor. Uzayan vadeler, sektörde pek çok firmanın olması ve bu firmaların çarkı bir şekilde döndürebilmek ya da pazar payını arttırabilmek adına tavizde bulunmaları aslında kalite ve standartları da doğrudan etkiliyor. Dünya ve yakın çevremizdeki siyaset ve ekonomideki olumlu gelişmelerin bu durumu artan talep doğrultusunda değiştireceği kanaatindeyiz.


6.2.000.000 Ton/yıl hedefine emin adımlarla koşan sektörümüzün en büyük eksikliklerinden birisinin de hammadde, enerji ve kalifiye eleman sıkıntısı olduğu gözleniyor. Özellikle sektörü dünyadaki rekabet güçlerinin karşısında ciddi manada negatif pozisyona düşen firmalarımız, pozitif güce nasıl ulaşmalı? Bu büyük ve kapsamlı sıkıntılar için ne gibi çalışmalar yapılmalı?


Maliyetimizin önemli bir kısmı enerji maliyetinden kaynaklanmaktadır. Aylık ortalama 3.000.000 kWh elektrik tüketmekteyiz. Üretim maliyetlerimizi minimize etmek amacıyla halen çalıştırmakta olduğumuz her birisi 2 MW kapasiteli iki adet rüzgar türbinine üçüncü olarak 2,3 MW kapasiteli bir rüzgar türbini ilave ettik. 


Çerkezköy üretim tesislerimizdeki toplam enerji sarfiyatımızın yaklaşık %20 sini rüzgar tribünleri ile karşılayabiliyoruz. Yapılan ürün/hizmetin nitelikli olması anlamında, kalifiye eleman konusu da sektörümüz için oldukça önemli. Bu hususta şahsi önerim, meslek okulları aracılığıyla, kalifiye eleman yetiştirilmesi olacaktır. 


7.2016 yılına veda eden firmanız özellikle bu yıl hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaşabilir mi? Neler yaşadınız? Ne gibi gelişmelere şahit oldunuz?


Tüm dünya ile birlikte Türkiye’deki siyasi ve ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla, hemen hemen her şirket gibi biz de zor bir yıl geçirdik. İhracat yapılan bazı ülkelerde yaşanan siyasi olaylar sebebiyle sıkıntılar yaşadık. Tüm bunlara rağmen, Saray Alüminyum olarak, 2016 yılında önemli bir büyüme gösterdik ve ciromuzu artırabildik. Ayrıca, istihdam rakamlarımızda da değişiklik olmadığının da altını çizmek isterim. 2016 yılını  % 4 büyüme ile kapatacağımızı öngörüyor ve 2017 yılının daha istikrarlı bir yıl olacağını inanıyorum.


8.Hedef 2017 olduğuna göre firmanız ne gibi çalışmalara imza atacak; beklentiler, hedefler ve yaşanacak gelişmeler hakkında dergimizi ve sektörümüzü bilgilendirir misiniz?


Alüminyum sektörü inşaat sektörü ile yüksek korelasyon göstermektedir. 2016 yılında yaşanan konut talebi, kentsel dönüşüm ve Üçüncü Havaalanı gibi yatırımların alüminyum sektörünü de canlı tuttuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Söz konusu yatırımların olumlu etkisi 2017 yılında da devam edecektir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, sektörün büyümesine paralel bir şekilde, Saray Alüminyum olarak biz de büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz. 2017 yılında, var olduğumuz her alanda yatırım yapmaya, proje üretmeye ve Ar-Ge çalışmalarımıza devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl, bu seneki büyüme performansımızın altına inmemek temel hedefimiz. Sektörün büyüme hedefinin %2 üzerine çıkarak, 2017 yılında % 5 büyüme göstermeyi hedefliyoruz.


saray1


 

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
http://aluminyumyapi.com/?sayfa=iletisim

http://fabal.com.tr

http://zahit.com.tr

http://gursan.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .