Anasayfa Ürün Haber Vitrindekiler Röportajlar Projeler Teknik Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Bu Sene de %50 Devlet Teşviği Kapsamında

Bölgesinin en büyük, dünyanın ise konusunda en büyük beşinci fuarı olma özelliğini taşıyan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul bu yıl 18-22 Haziran tarihleri arasında 42’inci kez kapılarını açacak. 

 
Ziyaretçi Rekoru Kıran Düsseldorf’ta Arslan Alüminyum 240.000 Ton Yıllık Üretim Hedefiyle Gövde Göst
 
Endüstri ve Yapı Ürünlerinin Dünya’da Aranan Markası Akpa Alüminyum Düsseldorf ALUMINIUM Fuarında İ
 
ASAŞ, Sektörün Kalbinin Attığı Aluminium 2018 Fuarında
 
Yılmaz Makine Personel Alımına Devam Ediyor.
 
Aluminium 2018 Fuarı’na katılan Assan Alüminyum sektörün geleceğini tasarlıyor.
 
Kale Kilit’in Entegre Güvenlik Çözümleri Security Essen 2018’de Sergilendi
 
ASAŞ’ta Mucizeler Gerçekleşmek İçindir
 
http://boraluminyum.com

http://selsil.com

http://skb.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://stilcephe.com.tr

http://bit.ly/2Jwo6AT

http://areksaluminyum.com.tr

Toplam Ziyaret : 12602287
   Roportaj Genel Müdür  İlhan Kahraman ET: 16-07-2018 Yazdır   Tavsiye Et
Ülkemize ve Milletimize Hayırlı Uğurlu Olsun. Seçim Bitti Artık İş Başı Yapma Vakti Geldi.
 

‘Geleceğe Odaklanın Talimatı Verilsin’


Merhaba,


Alüminyum Yapı Dergisinin 83’üncü sayısında yine birlikteyiz. Bana ayrılan bu özel sayfadan tüm sektör firmalarımızın yöneticilerine ve aziz okurlarımıza sağlık, sıhhat, başarı ve aynı zamanda bol kazançlar diliyorum. 19 yıllık bir geçmişe sahip Alüminyum Yapı Dergisi varlığının sebebi olan alüminyum metali ile birebir yükseliş yaşamış, aynı zorlu ve sıkıntılı dönemleri de sektörle birlikte atlatmaya çalışmıştır. Bugün herkes Türkiye’nin önümüzdeki süreçte hangi düzeyde bir gelişme yaşaması gerektiğine dair varsayımlar belirleme de, geleceğe dair projeksiyonlar geliştirmektedir.


Antik Çağda yaşamış olan ünlü Yunan filozofu Aristoteles,“Sevdiklerinizle siyaset yapmayın. Siyaset dostlukları zedeler. Siyasetçiler yollarına devam eder; siz dostlarınızı yitirmekle kalırsınız,”demiştir. Bugün nereye gidersek gidelim, her ortamda, aklınıza gelecek her yerde insanların tamamen siyaset konuştuğuna tanık olmaktayız. Özellikle ülkemizdeki genç nüfusun bilimsel, felsefi olaylar ve gelişmeler yerine siyaset odaklı olmasını görmek beni derinden yaralamaya devam etmektedir. Hayatım boyunca ben de mesleğim gereği siyaset içerisinde bire bir bulunamasam da siyasal süreçleri ve siyasetçileri yakından izlemek durumunda kaldım. Bunun işimin bir parçası olduğunu biliyordum ve etrafımda geleceği önemseyen insanlarla siyasi konuları paylaştığım oluyordu. Sektörüm ve sektörümün geleceği adına yapıyordum bunu. Fakat bu işin esas olarak siyaset erbabına bırakılması gerektiğine, siyaseti her şeyin merkezine almanın sakıncalar doğurduğuna inanıyorum. Bana göre bugün dünyada en güzel şey, sanayici olmak, iyi ve kaliteli esnaf olmaktır. Bütün yaşamınız boyunca size ve ülkeye değer katan gerçek olgulardır bunlar. Onlar zorlukları çeken, çalışan, mücadele veren, istihdam sağlayan ve çok da büyük beklentileri olmayan kalp ve beyinlerden oluşurlar. Bugün başımızdaki siyasetçiler kim olursa olsun; bakanı, milletvekili kim olursa olsun derdimiz memleketimiz ve memleketimizin geldiği güçlü nokta olmalıdır. Siyasetçi kim olursa olsun öncelikle İstikrar ve gelecek kavramını çok iyi bilmesi, yön bulan ve yön gösteren özelliğe sahip olması gerekiyor.  


Çünkü siyaset topluma yön verme sanatıdır. 


Son dönemlerde döviz kurlarındaki artış, hammaddede yaşanan sıkıntılı günler bizim gibi enerjisi pahalı, hammaddeyi dışarı bağımlı kullanan ve neredeyse iş gücü de artık yavaş yavaş pahalanan bir ülkede ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Böylesi sıkıntılı bir dönemde bütün olumsuzluklara karşı mücadele veren sanayici ve iş gücünü temsil eden tüm bireylere mutlaka “Geleceğe odaklanın!” talimatının verilmesi gerekiyor. Dünya nüfusu sürekli artış halinde, ekonomik ve politik dalgalanmalar had safhada. Ülke olarak son derece karmaşık ve krizlerle boğuşan bir coğrafyanın en güçlü ülkesinde yaşıyoruz. Güncel teknolojiyi neredeyse birebir kullanıyoruz. Asla âtıl kelimesini kullanmak istemiyorum kendi sektörüm adına. Çok ciddi enerji harcayan fakat verimlilik konusunda çözümsüz kalan, harcadığı enerjinin karşılığını tam alamayan bir sektörün içerisinde bulunuyoruz.


Bu sebeple Ar-Ge’ye ve insana yatırıma önem verirsek özellikle katmadeğer oluşturacak ürünleri ön plana alacağımızı unutmayalım. Alüminyum hammaddesinde dışa bağımlılık içindeyiz. Bu hammaddeyi ülke topraklarımıza getirip işliyoruz ve en iyi, en kaliteli şekilde işleyip reklamasyona maruz kalmasınlar diye hassasiyette uluslararası norm ve standartlara göre hazırlayıp gönderiyoruz. Bundan sonra elde edilen kâr marjlarının döviz ayağında ve siyasi belirsizliklerden dolayı yaşanabileceği düşünülen faiz hareketlenmeleri sebebiyle yok denecek seviyelerde olması, büyük bir handikap. Bu,“Evet çalışıyoruz enerji harcıyoruz fakat bu üretime karşılık gerekli bedeli kazanamıyoruz,” anlamına geliyor. Her firmanın ortak sıkıntısı bugün aynı. Firmalarımız bu karmaşa nedeniyle kâr elde edemiyor. Hem iç piyasada hem dış pazarlarda yaşanan fiyat belirsizlikleri sanayicimizi ve sektör firmalarının tüm yöneticilerini siyasetçi gibi çözümcü düşüncelere itiyor. Oysa biz çalışıp üretmeliyiz, farklılığımızı ortaya koymalıyız. Menfaatlerimiz ve çıkarlarımız tamamen sektörün gelişimi ve güçlenmesine endekslenmelidir.


Otomobil, uçak, hızlı trenler, gemiler üretelim; asla karşı değilim fakat önemli nokta bütün dünyada üretilen bu ürünlere de aynı şekilde parça üretelim. Biz üretelim ve bu ürettiğimiz ürünü satarken dünya norm ve standartlarını yakalayan ülkemizi daha üst seviyede ve kazanan bir ülke haline getirmeye çalışalım. Yani Türkiye bize bir şekilde istediğimizi üretir ve biz bir şekilde bunu istediğimiz bedele alırız cümlelerini rafa kaldırtmalıyız. Bugün Türk Alüminyum Sektörü hacim ve kapasite olarak çok ciddi seviyelere ulaşmıştır. Özellikle hammadde, profil, aksesuar, kompozit levha üretiminde çok ciddi büyüme seviyelerini yakalarken bunu gerçek kazanca çevirmek ya da bunları fırsata çevirmek için gerekli argümanları sanırım yeterince kullanamıyoruz. Bunu başarmanın yolunun birlik ve beraberliğe önem veren bir yapının kurulmasıyla oluşacağını unutmayalım. İçinde bulunduğumuz handikaplardan çıkış yolu da yine buradadır. Yineliyorum Türk Alüminyum Sektörü tanıdığım günden bugüne en büyük yalnızlığını yaşamaktadır ve firmalar her geçen gün birbirinden uzaklaşmaktadır. Bu uzaklaşmalar sebebiyle sektörün geleceği tehlike ve tehdit altına girecektir. Sanayici ile kullanıcı arasındaki mesafelerde de makas iyiden iyiye daralmıştır. Sanayici ürettiği ürünün bedelini kullanıcısından duyar hale gelmiştir. Bu sebeple sektörün öncü ve güçlü kuruluşları mutlaka sektör derneklerine,özellikle yöneticilerine bu birlikteliği sağlamak için baskı yapmalıdır. Sürekli bir araya gelerek dünyadaki gelişmeleri konuşmak, tartışmak, istişarelerde bulunmak ve bu gelişmelerde alüminyum sektör firmalarının tutumunun ve yapacağı çalışmaların ne olacağını tespit etmek, bunları raporlamak, sunuma hazırlanmak en büyük beklentim ve isteğimdir. Yine yayıncılık yapan bizim gibi kuruluşların sektörü temsil hakkını daha üst seviyelere çıkararak görev bilincini firmaları birbiriyle çatıştırarak ya da gereksiz ve zaman kaybı yaratan bilgileri aktarmak yerine doğru bilgileri doğru zamanda sunmayı görev bilmeleri en büyük arzum ve beklentimdir. Alüminyum ile ilgili tüm gelişmeleri hızlı bir şekilde aktaran yayınların sayılarının artması ve bu yayınları sektör firmalarının da desteklemesi gerektiğini düşünüyorum.


Hayalimiz gerçek olsun,


Türk Alüminyum Sektörüne 19 yıl önce giydiği gömleğin dar geldiğini dile getiren ve ilk düğmesinin Alüminyum Yapı Dergisi ile kopacağını  söyleyen bir yönetici olarak şu sıralar ikinci düğmenin kopması için mücadele verdiğimizi önemli bir haber olarak sunmak isterim. Dünya dijital verimlilik çağına hızlı adım atıyor. Dijital çağda Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi sosyal medya kanallarının önemini çok iyi biliyoruz. Özellikle 2018 yılı sonuna kadar bu bölümlerde ekibimizin tamamı yerli ve yabancı dataların oluşumu için uğraşacak. 2019 yılında Alufair – Sanal Alüminyum Fuarı ile ilgili çalışmanın başlaması için tüm firmalarımızın kapısını çalacağız. 2020 yılında 365 gün boyunca hizmet veren bir sanal fuarı ülkemizin hizmetine sunmayı planlamaktayız. Artık yüzleri binleri konuşmaktan ziyade milyonlarca alüminyum kullanıcısının ortak bir platformda buluşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Şayet bunu başarabilirsek ürettiğimiz ürün daha kıymetli olacak ve verimlilik esas alınacaktır. Bu büyük ve özel yatırımla ilgili değerli firmalarımızın kıymetli yöneticilerinin fikirlerini alacağız. Bugün eğer Türk Alüminyum Sektörü dünyaya açılacaksa bunu yine Alüminyum Tanıtım Grubu – ATG olarak biz yapmak isteriz. Bize güvenen, yol gösteren ve yanımızda olan firmalarımız için ve bu sektörün bir parçası olduğumuz için bunu yapmalıyız. Bu fuarın bereketi firmalarımızın geleceği için olduğu kadar ülkemizin geleceğinde de önemli bir kaynak olacağını düşünüyoruz.


Her sayıda olduğu gibi bu sayımızda da bizleri yalnız bırakmayan tüm sektör firma yöneticilerine ve aziz okurlarıma yürekten teşekkür ediyorum.


 

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
http://aluminyumyapi.com/?sayfa=iletisim

http://fabal.com.tr

http://zahit.com.tr

http://gursan.com.tr

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

http://aluminyumyapi.com/?sayfa=icerik&tip=ATG%20%DDleti%FEim

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .