Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
İstanbul Sanayi Odası, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması-2023” Sonuçlarını Açıkladı
 
SARAY, ISO 500’de 266. Sırada Yer Aldı
 
Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Açıklandı..
 
Türkiye Devler Liginde Arslan Alüminyum A.Ş. 2023 Yılı Kuruluş Sıralamasında 244’üncü Sıradan Yer Al
 
Astor Enerji A.Ş. İso 500 Listesi’nde 41 Basamak Yükseldi
 
Yatırım Devi Kenan Metal A.Ş. Alüminyum Billet Üretim Kapasitesini İki Katına Çıkaran Yatırım Anlaşm
 
Kalite ve Güvenin Simgesi: Akpa Alüminyum
 
KALYON PV Türkiye’nin İlk Karbon Nötr Güneş Paneli Üreticisi
 
http://www.caliskanaluminyum.com

https://www.carramimari.com/

https://www.kaban.com.tr/

https://birmilyonnokta.com/amp/firmalar/plaser-insaat

http://www.sienka.com.tr/

https://eminaluminyum.com.tr/

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 21371887
   Roportaj Genel Müdür  İlhan Kahraman ET: 11-03-2024 Yazdır   Tavsiye Et
Güçlü ve Güvenli Geleceği İçin Mücadelesini Verdiğimiz Alüminyum Sektörünün Çatlayan Kabuğunu Bir Tü
 

Merhaba,


Alüminyum Yapı Dergisinin 117’nci sayısını sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun coşkusuyla sözlerime başlamak isterim. Her sayısında alüminyum metalinin güçlü ve güvenli geleceği adına araştırdığımız dosya konularımız, bu sektöre gönül veren ve geleceğe taşımaya kararlılığıyla etkili sonuçlar veriyor. Tutkulu bir mücadele ruhuyla desteğini her ortamda güçlü bir şekilde hissettirmeye çalışan yöneticilerin talebi doğrultusunda emin ve kararlı adımlarla çalışmalarımıza zorluk ve sıkıntılar içerisinde devam ediyoruz. 2024 yılının ilk 3 aylık dönemini tamamladığımız şu günlerde özellikle alüminyum sektöründe ciddi anlamda daralmanın başladığını görüyoruz. Atılması gereken adımların atılmaması ve yapılamayan hamlelerin, tüm sektörde yaşanması gereken ciddi büyümelerde zorluk çıkardığı, engelleyici olduğu ayan beyan ortaya çıkmıştır.  Tüm sektörlerin 2023 yılında dünya ekonomilerinin ciddi anlamda yorgunluğunu üzerinden atamaması ve beklenen taleplerin doğru oranda karşılanamaması sebebiyle gelişim çizgisinde tersine yön negatife dönmeye başlamıştır. Sektörün her bölümünde ayrı ayrı kriz çanlarının çalmaya başladığı gözle görülür bir hal almaya başlamış, önlem ve set kurmak adına ya da tedbir anlamında bir çözüm gördüğümüz kadarıyla bulunamamıştır.


Birlik beraberlik ruhunun neredeyse hiç konuşulmadığı, sıkıntılı dönemlerden çaresizlik dönemine yönleneceğini sektörün bir emekçisi olarak hiç hayal etmiyordum. Standardın, şartların ve denetimin yetersiz kaldığı alüminyum sektöründe her firma savaşını kendisi vermeye başlamış, veri ve raporlamaların neredeyse konuşulmadığı ve kurtarır fiyat odaklı çalışmalara yönlenildiği gözlemlenmektedir. Özellikle ekstrüzyon kanadında girişlerin ciddi oranda artıya dönmesi, kapasitelerini dolduramayan firmaları yatırım yaparken karamsar düşüncelerin içine itmiştir. Bu da onların fiyat istikrarsızlığının içerisine yönelmelerine sebep olmuştur. 2023 yılının son aylarında Amerika Birleşik Devletlerinin Türk Alüminyum Sektörünü ciddi anlamda sıkıntıya düşürecek vergi artırımı ve korumacı tavrının sebepleri ve sonuçları yetkililer tarafından bir şekilde masaya yatırılmalıydı. Özellikle güneş enerjisi konusunda önemli gelişim sağlayan firmaların önüne en büyük seddin Çin’den gelen ürünlerin pazarda yer bulmasıyla oluştuğu görülmektedir. Özellikle ciddi fiyat oranlarıyla oluşacak rekabeti bertaraf ederek şartları dünyada lehine çevirmesine yine sessiz kalınması düşündürücü.


Alüminyum sektörü özellikle ekstrüzyon konusunda yalnız ve sahipsizdir düşüncesine sahip birçok insan var. Ancak bu fikirdeki insanın ne kadar çok olduğunun bir önemi yoktur çünkü bu durum sektörün genelini ilgilendirmektedir. Özellikle Basın Yayın Kuruluşlarının, Derneklerin, Birliklerin ve Bütünlüğü sağlayan tüm kuruluşların 6000 ürüne ev sahipliği yapan Alüminyum Ekstrüzyon Profil Üretici firmalarının önümüzdeki süreçte yaşanacak ciddi gerilimlere ve sıkıntılara karşı korumaya alınması için seferber olunmasından yanayım. Çünkü herkesi zorlayacak koşullar meydana geliyor. Özellikle ekstrüzyon kanadında son dönemde ciddi girişlere sahne olunurken, mevcut firmaların kapasitelerinde ciddi oranda düşüş yaşanmış ve kapanmalar başlamıştır. Raporlamalar yapılırken firmaların hiçbirinden üretim bilgisi alınmazken varlıklarından bile neredeyse kimsenin haberinin olunmayışı hesaplamaları yaparken ne kadar sağlıklı bilgi akışının olacağını da soru işareti olarak karşımıza çıkarmaktadır. 25 yıldır Alüminyum sektörünün güçlü ve güvenliği için gece gündüz ekibimizle her noktaya ulaşmaya çalışmış, sorun ve sıkıntıları sahada dinlemeyi başarmış durumdayız. Bu sebeple, Alüminyum Sektörünün Güçlü ve Güvenli Geleceği İçin ve En Önemlisi Uluslararası Ticaretlerinde Somut, İddialı Hedefler Belirlenmesi için Şeffaf Bir Yapının Oluşması 25 Yıllık Bir Basın Yayın Kuruluşu Yöneticisi Olarak En Büyük Temennimdir. Sadece temennide kalmamış, bunun gerçeğe dönüşmesi için nefes nefese çalışmış bir ekibin başında olmanın gururunu ve mutluluğunu da yaşıyorum. Bunun için bir Federasyonun İlk Adımının Atılması Şarttır. Türk Alüminyum Sektörü Özellikle Ekstrüzyon Bölümünde Hem Savunmasız Hem de Yalnızdır.


Ekstrüzyon Sektörünün Güç Kaybı Alüminyum Metalinin Geleceğini Ciddi Anlamda Sıkıntıya Düşürür. Böyle bir sıkıntı bütün sektörlere büyük zarar verecektir.


Saygılarımla


2024 Yılında Her Şey Gönlünüzce Olsun…


İlhan Kahraman

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://fabal.com.tr

http://zahit.com.tr

https://win-eurasia.com/tr

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .