Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2020 Yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Açıklandı.
 
Türk Alüminyum Sektörünün Devi Arslan, İSO 500’de 262’nci Sıraya Yükseldi.
 
Türkiye’de Gnc Makina Güvencesi İle Hizmet Veren Victor Taichung Yeni Üretim Üssü İle Üç Ödül Birden
 
Akpa Alüminyum, Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Arasında
 
Guardian Glass Ürünleri Regnum Sky Tower’da Yenilikçi Bir Mimari Yaklaşım İle Buluşuyor
 
Kalitesini İngiltere’de Tescilleyip Taçlandıran Tek Firma Olma Başarısını Kazandı.
 
Yarım Çay Bardağı Suyla Petekler Isınıyor!
 
ASAŞ, 2021 Trend Renklerini Mimarların Beğenisine Sundu
 
http://www.caliskanaluminyum.com

http://www.ersasaluminyum.com.tr/

https://www.kaban.com.tr/

https://www.arfemaluminyum.com/

http://www.sienka.com.tr/

http://www.mehagrupyapi.com/

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 16454133
   Roportaj   İLHAN KAHRAMAN - Genel Müdür ET: 10-11-2020 Yazdır   Tavsiye Et
Yeni Dünya Düzeninde Türkiye Gerçeği;
 

 


 


Yeni Dünya Düzeninde Türkiye Gerçeği;


 


Merhaba;


Alüminyum Yapı Dergisinin 97’nci sayısı ile yine birlikteyiz. Öncelikle bana ayrılan bu sayfadan yine dikkate değer bulduğum bir dileğimi duyurmak istiyorum: günümüzün en önemli ve can yakan konusu, 2019 yılında başlayarak bugünlere kadar güçlenerek gelen ve tüm insanlığı zor sıkıntılı bir sürece iterek dünyamıza musallat olan Covid-19 virüsü ile yaşanan pandemi sürecinde oldukça karamsar tablolar oluştu. Bütün dünyanın bir an önce kurtulması ve insanoğluna sağlıklı, mutlu, huzur dolu bir yaşamın tekrar hediye olarak kazandırılması en büyük temennim ve duamdır.


Bir önceki sayının önsöz başlığında “Dünyadaki Değişim ve Dönüşümü Kabul Etmeyen Tüm Sektör Yöneticilerinin Canı Çok Sıkılacak”demiştim. 2020 yılının son çeyreğinde özellikle kendi sektörümüzde çok ciddi ticari alımların gündeme geldiğine şahit olduk. Öylesine ki, alüminyum ekstrüzyon kanadında termin süreleri 90-120 günlere ulaştı, hammadde taleplerinde yoğun bir trafik gözlendi. Hem firma ziyaretlerimdehem de düşüncelerini almaya çıktığım Türkiye turunda buna birebir şahit olmak sevindirici. Her firmada bu yakıcı günlerin getirdiği bir telaş ve ülkenin geleceği ve firmanın daha rekabetçi olabilmesi adına “ne gibi avantajları yakalarım” sorularının cevaplarının arandığı bir dönemi yaşıyoruz. Tüm firma ziyaretlerimde hemen her firma hareketliydi ve ciddi yatırım sürecine girmeye hazırlanıyordu. Samsun’dan başlayan yolculuğumu Gaziantep’te sonlandırırken birebir sohbetlerde talebin ciddi seviyelere ulaştığını gördüğüm için sektör temsilcisi bir kuruluş olarak sevindim. Bu süreci her sayımda firmalarıma özellikle olumlu mesajlar vererek dile getirmeye çalışıyordum. Bugün, evet, pandemi sürecine girmiş bir dünya var, elbette Türkiyede onun önemli bir parçası fakat şunu bilmeliyiz ki coğrafyasının hâkimiyetini yine Türkiye sağlıyor. Belki enerjimiz pahalı, belki hammaddeye ulaşmakta zorlanıyoruz, belki şartlar bugün hep ağzımızda ya da dilimizde olan Avrupa ülkeleri örneklerinden yola çıkmaya çalışsak da biz bu ülkede yaşayan ve asırlardan bugüne coğrafyasında her türlü zorluk ve sıkıntıyı yaşamış bir ülke olarak ön plana çıkıyoruz. İkinci dünya savaşından sonra Avrupa rahatlayarak ülkelerinde barışı, huzuru ve sanayileşmeyi yaşadı,bunun getirdiği imkânlar üzerinden atılımlar yaparak dünyada büyük bir güce dönüştü. İyi bir örnek fakat Türkiye bu tarzda rahatlamayı ve huzuru hiçbir zaman yaşayamadı. Geçmişten getirdiği yüklerin yanında içinde bulunduğumuz dünyanın konjonktürel süreçleri de ayaklarımıza bağlanmış zincirler gibi bir rol oynadı. Tek partili dönemde bir nebze de olsa bazı konularda olumlu hava estirilse de alev alev yanan bir coğrafyanın etkisi ve küresel olarak sürekli baskı ve sıkıntıya düşürülmeye çalışılan ekonomik ve politik süreçleri ister istemez yaşayarak büyümeye, gelişmeye, aynı zamanda ayakta durmaya çalışıyoruz. Dövizde yaşanan gerilim bunun en büyük, en yakıcı ve insanı ürperten örneğidir.


Seyahat ettiğim süreç içerisinde alüminyum ekstrüzyon profil sektöründe özellikle incelediğim ve yakın takibimde olan firmalardan oluştuğunu sürekli dile getiriyorum. Bugün sayıları neredeyse 500 rakamına ulaştı ulaşacak fakat baktığımız zaman tüm firmalar bir şekilde pastadan pay alabiliyorlar.Bunun en büyük sebebi alüminyum metaline olan ihtiyaç. Fabrikalar her ne kadar yatırım kararı alıp sürekli büyümeye odaklansa da önümüzde tehditkâr bir şekilde duran karanlık tablo ile karşılaşma korkusu nedeniyle düşüncelerine setler kuruyor ve yavaşlatıyor. Fakat bu düşüncelerin tam aksine alüminyuma olan  ihtiyaç her geçen gün artıyor ve bir şekilde pazarda firmalara talepler dağılıyor. Bir diğer hareketli gündem ise; Pandemi sürecinde Avrupa Birliği, Çin alüminyum ekstrüzyon ürünlerine %48 oranındageçici anti damping vergileri uygulamaya başlamış olmasıdır. Nisan 2021 yılına kadar sürecek bu sürecin Türkiye’ye ciddi alım oluşturacağı ve pazarda daha da ciddi üretim yaşanacağını gösteriyor. Her yazımda özellikle dile getiriyorum, rüzgâr nereden eserse essin Türkiye bundan olumlu yönde mutlaka faydalanacaktır ve faydalanmalıdır. Ülke firmalarımız bugün Avrupa ülkeleri ve başta dünyanın çeşitli yerlerine ürettikleri ürünleri satmak için seferber olmuş durumda. Alüminyum metalinin kullanım sahalarındaki genişleme ve büyüme trendi firmaların iştahını daha da kabartıyor ve bu alandaki yatırım hamlelerine enerji sağlıyor. Belki evet sayıca çok ciddi girişler yaşıyoruz,bu da başta haksız rekabet şartlarını gündeme getiriyor olabilir fakat şu da bilinsin ki bir sektöre olur olmaz elini kolunu sallayan herkes girebiliyorsa zaten o sektör karanlığın içerisinde mücadele veriyordur.  Üretime girecek firmaların henüz bir kuruluş sertifikası ve üretim şartnamesi bile getirilmiyorsa söylenecek çok da sözün olduğunu düşünmüyorum. Bunu inceleyecek veya denetleyecek mercilerin oluşması en büyük temennim. Çünkü bu işleyişin kontrolünü yapacak sistemin oluşması gerekiyor.


Bakıldığı zaman herkes sektöre destek sunuyor ve temsilcilik yapıyor, bizler de dahil fakat taşın altına elini sokmaya geldiği zaman herkes çekimser ve karamsar kalmayı seçiyor. Zamanında Türk Alüminyum Ekstrüzyon Sektör firmaları bu durumun faturasını çok ağır bedeller ödeyerek tamamladı. Aynı durumun tekrar yaşanması düşüncede istenmese de tehlike gelip kapıya dayandığı zaman yapacak bir şey olmayacağını biliyorum, tıpkı önceki seferde olduğu gibi. O yüzden firmaların birincil talebi, marka değeri yüksek, özveri ile çalışmayı prensip haline getirmiş, sanayici ruhuyla sektörün topyekûn geleceğine profesyonelce yaklaşan, güçlü ve inançlı düşünceleri bir araya getirerek önemli bir yapı haline getirilmesi olmalıdır ve bu en büyük hayalimdir. Biz de varsak ya da ayakta kalabiliyorsak o yapıya hizmet eden bir kuruluş olarak olmak isteriz. En büyük sıkıntımız evet baktığınız zaman bir şeyler var gibi görünse de araştırma raporlama yapılmadan sonuçlara gidilmesi de çok da inandırıcı bir ortamın oluşmadığını gözler önüne seriyor. Bu da firmaların geleceğinde sıkıntılı bir süreci gündeme getiriyor.


Bu sebeple değişen dünyaya mutlaka Türkiye olarak ortak olmalı ve hedefe odaklanmalıyız. Tarihimize,değerlerimize ve kültürümüze güvenmeli, bütün ticari faaliyetlerimizi şeffaf, yapıcı ve kazandırıcı şekilde yapmanın formüllerini bulmalıyız. Dünya değişti ve bu artık gerçeği kabul etmeliyiz. Dijital platformlar, Sanal Dünya Gerçeği, Online Ticaret Savaşları, Otonom Araçlar, Kripto Paralar, Yapay Zekâ Gerçeği durdurulamaz çalışmalar haline gelmeye başladı. Dünyada güç dengeleri değişiyor, Türkiye’nin de mutlaka ortak akıl ve inançlı üretim stratejilerini masaya yatırması gerekiyor. Türkiye bu zorlu süreçleri inanmış sanayi ve iş gücüyle büyüyerek atlatacaktır, buna hiç şüphem yok. Belki dövizdeki hareketler ve bazı parametrelerdeki dalgalanmalar devam edecektir, pandemi de aynı hızda devam edecektir. Bu süreci iyi takip eden ülke firmaları bir an bile durmadı ve çalışmaya devam etti. Buna yakın zamanda hep birlikte şahit olduk. Herkes bir şekilde işinin başına gitti ve çalışmaya devam etti. Bu ülke bir şeyleri başarır yeter ki ortam ona müsait hale getirilsin ve ortak değerler etrafında buluşulsun. Her ne iş yapıyorsak yapalım moral ve motivasyon çok önemlidir. Her şeyin başının sağlık olduğu gerçeği de.


 


Türk Alüminyum Sektörünün Geleceği için bu metalin geleceğine inanan firma yöneticileri ile aynı yolda ilerleme dileğiyle.


 


Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da güçlü desteğini esirgemeyen değerli firma yöneticilerimize yürekten teşekkür ederim.


Saygı ve Selamlarımla

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://www.haffner.com.tr/

http://zahit.com.tr

http://www.oguzcephe.com.tr

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .