Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2020 Yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Açıklandı.
 
Türk Alüminyum Sektörünün Devi Arslan, İSO 500’de 262’nci Sıraya Yükseldi.
 
Türkiye’de Gnc Makina Güvencesi İle Hizmet Veren Victor Taichung Yeni Üretim Üssü İle Üç Ödül Birden
 
Akpa Alüminyum, Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Arasında
 
Guardian Glass Ürünleri Regnum Sky Tower’da Yenilikçi Bir Mimari Yaklaşım İle Buluşuyor
 
Kalitesini İngiltere’de Tescilleyip Taçlandıran Tek Firma Olma Başarısını Kazandı.
 
Yarım Çay Bardağı Suyla Petekler Isınıyor!
 
ASAŞ, 2021 Trend Renklerini Mimarların Beğenisine Sundu
 
http://www.caliskanaluminyum.com

http://www.ersasaluminyum.com.tr/

https://www.kaban.com.tr/

https://www.arfemaluminyum.com/

http://www.sienka.com.tr/

http://www.mehagrupyapi.com/

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 16454080
   Roportaj   İLHAN KAHRAMAN - Genel Müdür ET: 07-03-2021 Yazdır   Tavsiye Et
Başarılara Zincir Vurulmayan Bir Yıl Olsun…
 

 


Başarılara Zincir Vurulmayan Bir Yıl Olsun…


 


2020 yılını tüm dünya toplumları olarak zorlu ve güçlüklerle dolu bir yıl olarak geride bıraktık. Ürkütücü bir salgınla ortaya çıkan ciddi bir sağlık krizini yaşayan dünyanın önemli parçası olarak yaşama tutunmaya çalıştık. Kasım ayında koronavirüs salgını küresel ölçekte hız kazanırken aşı çalışmalarında sağlanan ilerleme sayesinde ekonomik görünümlerde de bir nebze iyileşmeye doğru değerlendirmelerin artması gözlemlendi. Dünya piyasalarına baktığımız zaman 4,2 oranında yaşanan küresel daralmanın 2021’in ikinci yarısında tekrar pozitife geçerek büyüme sinyalleri vereceği kanaatindeyim. Her ne şartta olursa olsun ihtiyaçların gündeme gelmesiyle üretim zincirinin hareketleri de ona göre doğru orantıda hareketlenecektir. Aslına bakarsanız bugün hızın ve verimliliğin konuşulduğu küresel dünyada dikkate değer en önemli konunun sağlık olduğu da böylece ortaya çıkmış oldu. 7’den70’etüm insanları ilgilendiren ve tüm dünyayı bir anda tarih kitaplarında belki duyduğu ama birebir yaşayacağını ümit etmediği bir düzenin de başlangıcına taşımış oldu. Her şeye hazırlıklı ve güçlü diye nitelendirilen tüm ülkelerin Covid-19 salgınında yaşadığı çaresizlik ve umutsuzluk ibret verici bir şekilde gözler önündeydi. Nihayetinde aşı çalışmaları başlayınca ve olumlu gelişmeler sağlanınca tüm dünya olarak rahat bir nefes de alınmış oldu. Üretim çarkları hızla dönmeye başladı ve gerilim de bir nebze yerini ılımlı düşünmeye bıraktı. 2020 yılında sadece pandemi ve salgın değil aynı zamanda ABD’dekiseçim sürecinin de tamamlanması, Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki Brexit görüşmeleri, Çin tarafında Asya Pasifik bölgesi ülkeleri arasında dünyanın en büyük ticaret bloğu olan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık olan (RCEP)’in kurulması ve dünyaya her seferinde olacak oldu denilen digital para birimlerine yönelen sıcak para da damgasını vurdu. 8.000 dolarrakamında olan bir paranın 30.000 dolar rakamına çıkarılma operasyonu izlendi. Yani dünya ekonomileri, paralar, metaller ve aklınıza gelebilecek hiçbir şey pandemiden dolayı uyumadı ve sakinleşmedi aksine her şeyin değeri arttı ve ihtiyaç yönünde daha talep edilir hale geldi. Digital paralar, yapay zekalar, otonom sistemler ve sanal ticaretler küresel yapının önemli parçası olarak yer buldu. Türkiye ekonomisi de bu beklentilerin ışığında %6,7 büyüme yakalayarak ciddi anlamda güçlü desteğini ve direncini korumayı bildi. Doğalgaz aramalarında gelinen noktalar, bor madeni üzerinden yapılan ticaretler, nükleer enerjinin yakın zamanda aktifleşme durumu, bilim ve teknoloji alanında yapılan hamleler önümüzdeki dönemde daha da farklı boyutta ticari canlanmanın da önünü açacağını ümit ediyorum.


Türk alüminyum sektörünün tamamının 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren çok ciddi bir büyüme trendine girdiğine birebir şahit olduk. Özellikle ekstrüzyon profil üretiminde son derece ciddi yatırımların olduğu bir yılı böylece geride bırakacağız. Seyahatlerim sırasında Çin’e uygulanan metal ambargosu neredeyse bütün dünya ülkelerinin alımını hazırda bekleyen Türkiye’ye çevirdi. Fabrikalar yeni yatırımlar ve üretime güç vermek için gece gündüz çalıştı. Bizler de durmadık dergi olarak, seyahatlerimiz sırasında bu büyümeyi gördüğümüz ve şahit olduğumuz için mutlu olduk ve geleceğe dair umudumuz bilendi. Fakat önemli bir konu unutuldu her zamanki gibi. Türkiye’de her önüne gelen istediği gibi üretim yapabiliyor ne kimse standart soruyor ne de sertifika talep ediyor. Yani isteyen herkes “Her işi ben yapabilirim,” diyerek maalesef özellikle ekstrüzyon kanadından dahil olabiliyor. Bu da hataları beraberinde getiriyor. Düne kadar alüminyum ekstrüzyon sektör firmalarının tarihe gömülen ve unutulan firmalarının neden yok olduğunu kimsenin araştırmaması çok üzücü bir durum. Kendini tanıtamayan, üretimin, sanayicinin işi ve görevi olduğunu göz ardı eden, kimsenin kimseden haberi olmadığı ve her türlü standart ve kural dışı üretim ve satışın olduğu bir dönemi de maalesef üzülerek belirtmeliyim ki yine en ağırından yaşıyoruz. 2 yıldır alüminyum giydirme cephe sektör firmalarının yaşadığı ciddi boyuta ulaşan kriz gibi bu da kronik bir sorun olarak devam ediyor. Türkiye ekonomisinin can damarlarından biri olan alüminyum sektörünün kanayan bir yara olmaması için her sayıda şahsıma ayrılan sayfalardan gerek sektörün derneklerini gerekse kurum ve kuruluşları uyarmaya çalışsam da herkesin bildiğini istediği gibi yaptığı bir dönemi maalesef hep birlikte yaşıyoruz. Türk alüminyum sektörünün kuralları, şartları ve standartları belli olan resmi bir yapıya mutlaka çekilmesi gerektiğini her defasında yazıyorum, söylüyorum, duyuruyorum. Bu yüzden birlik ve beraberlik inancının sektör geneline yayılması en büyük umudumdur diyorum. Bunu başaracak olan yine sektörün kendisi olacağına inanıyorum.  


 


2021 yılında Türk Alüminyum Sektörünün kıymetli yöneticilerine ve değerli okurlarımıza önce sağlık ve sonra başarılı bir yıl yaşamaları dileğiyle.


Saygılarımla

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://www.haffner.com.tr/

http://zahit.com.tr

http://www.oguzcephe.com.tr

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .