Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2020 Yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Açıklandı.
 
Türk Alüminyum Sektörünün Devi Arslan, İSO 500’de 262’nci Sıraya Yükseldi.
 
Türkiye’de Gnc Makina Güvencesi İle Hizmet Veren Victor Taichung Yeni Üretim Üssü İle Üç Ödül Birden
 
Akpa Alüminyum, Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Arasında
 
Guardian Glass Ürünleri Regnum Sky Tower’da Yenilikçi Bir Mimari Yaklaşım İle Buluşuyor
 
Kalitesini İngiltere’de Tescilleyip Taçlandıran Tek Firma Olma Başarısını Kazandı.
 
Yarım Çay Bardağı Suyla Petekler Isınıyor!
 
ASAŞ, 2021 Trend Renklerini Mimarların Beğenisine Sundu
 
http://www.caliskanaluminyum.com

http://www.ersasaluminyum.com.tr/

https://www.kaban.com.tr/

https://www.arfemaluminyum.com/

http://www.sienka.com.tr/

http://www.mehagrupyapi.com/

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 16454058
   Roportaj   İLHAN KAHRAMAN - Genel Müdür ET: 07-03-2021 Yazdır   Tavsiye Et
Küresel Pazarın Önemli Oyuncusu Olan Alüminyum Sektörü Güçleniyor mu?
 


Küresel Pazarın Önemli Oyuncusu Olan Alüminyum Sektörü Güçleniyor mu?

 Merhaba,

 

Kaygılı ve zorlu bir sürecin kapılarını güçlükle kapattığımız 2020 yılında beklentilerin 2021 yılının son çeyreğine atıldığı ve umutların 2022 yılına kaldığı bir dönemi maalesef yaşamaya devam ediyoruz. 2019 yılında Kovid-19 salgını tüm dünyaya hızla yayılarak gelişen ülkelerin ekonomilerini alt üst ederken, dünyanın küçük ekonomilere sahip ülkelerini de neredeyse çöküş noktasına taşıdı. Üretim zincirlerinin yavaşlaması ister istemez ekonomide daralmalara ve gerilemelere yol açtı. Yeni alışveriş modelleri, sanal ticaretler gelişme istidadı göstermeye başladı ama bütün dünyada yaşanan bu köklü değişime ayak uydurmak çok da kolay olmadı, olmayacak.

IMF’nin ocak ayında yayınladığı raporda 2021 yılı küresel ekonomik büyüme tahminini 5,2’den 5,5’e yükseltti. Bu bir yandan aşı çalışmalarında yakalanan başarının ve normalleşmenin hızlı olacağı sinyalini verirken bir yandan da mutasyona uğramış yeni tip virüslerin de endişe oluşturabilecek tehlikeyi gündeme taşıyabileceği de özellikle raporda belirtildi. Türkiye’nin büyüme notu yükselirken, Avrupa bölgesinde notunun gerilemesi dikkat çekti. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin ve büyüme tahminlerinin Kovid-19 salgını sebebiyle beklenti ve hedefleri puanlamada sıkıntıya düşürse de yükselen piyasaların oyuncularının başını çeken Çin’de ekonomik büyüme tahmini 8,2’den 8,1’çekildi. 2022’de bu tahminin ise 5,6 olacağı öngörüldü. Takip ettiğimiz gelişen ülkelerden bir diğeri olan Hindistan ise 8,8 büyüme tahmini 11,5’e çıkarken 2022 yılı içi için 6,8 olarak değerlendirildi. Rusya ekonomisi ise 2,8’den 3’e çıkarıldı ve 2022 yılı büyüme beklentisi 3,9 olarak tahmin ediliyor. 2021 yılında aslında piyasalar 2020 yılında yaşanan sıkıntının bir nebze yaralarını sarmak adına rakamsal anlamda büyüme trendine gireceğini ve bunun 2022 yılında ise normalleşme oranında olacağını uzmanlar özellikle belirtiyor.

Bugün her sektörün vazgeçilmez diye nitelendirdiği ve hemen her sektörün güçlü bir şekilde büyümesine ve gelişmesine ön ayak olan alüminyum metali Türkiye’de neredeyse hiç hız kesmeden büyümeye, güçlenmeye ve ciddi anlamda yatırım yapılabilecek sektörler listesine girmeyi sürdürürken yeni sektörlerin de gelişmesine yol açtı. Özellikle Türk alüminyum ekstrüzyon profil sektörünün tarihte görülmemiş bir hızda yeni makine siparişlerini ardı ardına vermesi önümüzdeki dönemin daha farklı, güçlü, dinamik ve heyecanla izlenebilir bir yol haritasının gündeme geleceği düşündürüyor. Her yazımda özellikle belirtme gereği duyuyorum: Her nereden rüzgâr eserse essin dünyanın en fazla etkilenecek olan ülkesi yine Türkiye olacaktır. Karamsarlıkları bertaraf ederek sürekli güçlenmeyi kendine hedef edinen bir sektörün önemli oyuncusu olmak için bütün firmaların canla başla çalışıyor olması gurur verici. Uzunca bir süre yalnız ve sahipsiz bırakılan fakat dünyadaki alüminyum metalinin geleceğini görerek bireysel anlamda güçlü bir şekilde bütün olumsuz etkilere rağmen ayakta kalabilme ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için canla başla çalışan ve korkmadan mücadele veren yatırım sevdalısı bir sektörün artık daha fazla sahiplenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben bir yayın kuruluşu editörü olarak fabrikaların her ne olursa olsun ayakta kalması, geliştirilmesi, güçlenmesi ve daha iyi yerlerde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmesini isterim. Derneklerde bu yapılan çalışmalarda sektör firmalarının tamamının yanında olduğunu hissettirmeli ve yön arayışlarında yardımcı olmaları gerekmektedir. Bu benim şahsi olarak en büyük arzum ve temennimdir.Ülkemizin her firması ulusal ekonomimizin bir parçasıdır, milli servettir, bizimdir ve ülkemizin geleceğinin mihenk taşıdır. Her firmaya eşit mesafede durarak bütünlüğü kapsayan çalışmaların tamamında biz de elimizden geleni yapmalı ve sektörün hak ettiği yere gelmesine katkıda bulunmalıyız. Türk alüminyum sektörü artık dünyanın kabul gördüğü seviyelere hızla gelmeyi başaran bir yapıya doğru emin adımlarla ilerliyor.

Hep beraber canla başla çalışarak ve mücadeleden yılmadan zorlukların üzerine giderek daha fazla katma değer oluşturan bir sektör olmayı başarmak ve 2021 yılında daha güçlü bir sektörün bir parçası olmak için sadece inanmak yeterli olacaktır.2021 yılında Türk Alüminyum Sektörünün kıymetli yöneticilerine ve değerli okurlarımıza önce sağlık ve sonra başarılı bir yıl yaşamaları dileğiyle.

 

Saygılarımla

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://www.haffner.com.tr/

http://zahit.com.tr

http://www.oguzcephe.com.tr

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .