Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2020 Yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Açıklandı.
 
Türk Alüminyum Sektörünün Devi Arslan, İSO 500’de 262’nci Sıraya Yükseldi.
 
Türkiye’de Gnc Makina Güvencesi İle Hizmet Veren Victor Taichung Yeni Üretim Üssü İle Üç Ödül Birden
 
Akpa Alüminyum, Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Arasında
 
Guardian Glass Ürünleri Regnum Sky Tower’da Yenilikçi Bir Mimari Yaklaşım İle Buluşuyor
 
Kalitesini İngiltere’de Tescilleyip Taçlandıran Tek Firma Olma Başarısını Kazandı.
 
Yarım Çay Bardağı Suyla Petekler Isınıyor!
 
ASAŞ, 2021 Trend Renklerini Mimarların Beğenisine Sundu
 
http://www.caliskanaluminyum.com

http://www.ersasaluminyum.com.tr/

https://www.kaban.com.tr/

https://www.arfemaluminyum.com/

http://www.sienka.com.tr/

http://www.mehagrupyapi.com/

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 16454521
   Roportaj Satış Direktörü  Turgut ÇALIŞKAN ET: 28-05-2021 Yazdır   Tavsiye Et
Alüminyuma ileri teknoloji katıyor, yeni sistemler geliştirmeye devam ediyoruz
 


“Alüminyuma ileri teknoloji katıyor, yeni sistemler geliştirmeye devam ediyoruz”


 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapan Akpa Alüminyum, üretim hatlarını yeni yatırımlarla güçlendiriyor. Şirket, yıllık 25 bin ton kapasite ile çalışabilecek yeni bir boyama tesisini, bu yılın ikinci çeyreğinde devreye almayı planlıyor.  Alüminyum Ekstrüzyon Sektörünün Geleceği üzerine Akpa Alüminyum Satış Direktörü Turgut Çalışkan ile röportaj gerçekleştirdik.


Akpa Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş.


Turgut ÇALIŞKAN -  Satış Direktörü


Öncelikle 2021 yılı Vizyonu ile Firmanızı okurlarımız adına yeniden tanıyalım?


35 yıl önce temelleri atılan Akpa Alüminyum, 1986 yılından beri sektörde faaliyet göstermektedir. Kuruluşumuzdan bugüne kadar gelişimi ve yenilikçiliği ön planda tuttuğumuzu ifade edebilirim. Güven ve kalite misyonumuzdan taviz vermeden, tüm yeniliklere entegre olarak, her yıl genişleyen ihracatımızla, sektörümüzün  lider firmaları arasında yer almaktayız. 


Üretim Gücünüz ve Kapasiteleriniz Hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?


Bugün dünyanın her yerine güvenle ulaşan ve ana faaliyet alanımız olan alüminyum profil ürünlerimiz ve alüminyum kompozit panel markalarımız ve alüminyum aksesuarlarımızın tüm süreçleri; Çağlayan’da yer alan merkezimizde ve onunla tam entegre çalışan 105.000m2 alan üzerine kurulu üretim tesisimiz ile 2 noktadan yürütülüyor.


 


Fabrikamız teknolojisi ve kapasitesiyle modern bir donanıma sahip.  42 000 ton/yıl kapasiteli 6 adet ekstrüzyon pres, 30 000 ton/yıl kapasiteli eloksal tesis,15 000 ton/yıl kapasiteli dikey toz boya tesisi,1500 ton/yıl kapasiteli ahşap transfer boya ünitesi,4.500.000 m²/yıl Alüminyum kompozit panel üretim tesisi olmak üzere Sakarya’da üretim gerçekleştiriyoruz.


Üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünler hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?


Akpa Alüminyum Mimari Sistemler diye nitelendirdiğimiz kapı-pencere sistemleri, cephe sistemleri, katlanır kapı ve sürme sistemler, ofis bölme sistemleri, dış mekan çözümlerine ait sistemler olan katlanabilir ısı camlı cam balkon sistemleri, giyotin sürme sistemler, panjur sistemleri  geliştiriyoruz. Hafifliği, estetik görünüşü, hızlı ve kolay montajı, yüksek ses ve ısı izolasyonu ile fark oluşturan; çeşitli renk seçeneği ve esnek proje uygulanabilirliği sunan alüminyum kompozit panel üretimi gerçekleştiriyoruz.  Ayrıca inşaat, otomotiv, mobilya başta olmak üzere alüminyum talebi olan birçok farklı endüstriyel sektörlere hizmet veriyoruz.


İhracat pazarlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?


Güvenilirlik, esneklik ve yenilikçilik ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olmamız ve müşteri odaklı çalışma anlayışımız sayesinde bugün 5 kıtada 50 den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.  Akpa Alüminyum olarak, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında yer aldığımızı ifade edebilirim.  Ayrıca 2004 yılından beri Türkiye’nin En Çok İhracat Yapan İlk 1000 Firması arasında yer alıyoruz. Yurt dışında büyüme ve global bir marka olma stratejimiz doğrultusunda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Avrupa odağımızı korumaya devam ederken, Kuzey Amerika’daki faaliyetlerimizi de güçlendirmeyi hedefliyoruz. Varlık gösterdiğimiz dış pazarlara daha fazla odaklanıp, pazardaki bilinirliğimizi daha da arttırmayı hedefliyoruz.


 


Planladığınız veya gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yatırımlar olacak mı bu yatırımlarla ilgili dergimizi bilgilendirir misiniz?


Küresel rekabetteki gücümüzü korumanın ve sürdürülebilir bir büyüme yakalamanın ön koşullarından biri de kuşkusuz teknolojiyi doğru ve etkin şekilde kullanmaktan, dijital dönüşümü sağlayabilmekten geçiyor. Akpa Alüminyum olarak bizler de bu bilinçle, tüm dünyada yaşanan teknolojik gelişmeleri yakından takip etmenin yanı sıra, sektörümüzle ilgili yeni üretim yöntemleri geliştirme noktasında da yoğun bir çaba sarf ediyoruz.Teknolojik yatırımlarımızla üretimin hızında, kalitesinde, verimliliğinde artış sağlamayı başarıyoruz.


Bu yıl yeni yatırım için çalışmalarımızı başlattık.  2021 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete geçmesi hedeflenen yeni boya tesisi ile kapasite artırımına gideceğiz. Hem teknolojisi hem de kapasitesiyle sektörde bu yatırım ile üretim kapasitemizi arttırmış olacağız.


Üretimde  yıllık 15.000 ton  kapasiteyle çalışan boya tesisine ilave olarak, yıllık 25.000 ton kapasite ile çalışabilecek yeni boya tesisi için çalışmalarımız devam ediyor. 8.100 mm maksimum uzunlukta ve 90kg/adet profil boyayabilme özelliğine sahip olacak.


Alüminyum sektöründe markalaşmanın yolunun ar-ge ve inovasyondan geçtiğinin hep farkındaydık. Yaptığımız tüm işlere uzun dönemli bir perspektiften bakarak ilerlediğimiz yolda, ülkemiz ekonomisine katkı sağladığımız üretim ile sağlanan başarıyı da sürekli güçlendirerek geleceğe taşıyoruz.


Alüminyum Sektörünü değerlendirir misiniz?


Teknolojinin ve endüstrinin ilerlemesiyle birlikte alüminyumun gelişimi, kullanımı ve tercih edilebilirliği artmaktadır. Alüminyum’un dayanıklı, kolay şekil verilebilen, hafif, elektrik ve ısı iletkenliği yüksek, oksijen bariyeri yüksek, yüzde yüz geri dönüştürülebilen ve çevreye duyarlı bir ürün olması sayesinde günlük hayatın birçok alanında karşımıza çıkıyor. Alüminyumun bu özellikleri, kullanım alanlarının genişlemesinde ve tüketiminin artmasında büyük önem taşıyor.  İnşaattan otomotive, dayanıklı tüketimden gıda ambalajına, havacılık ve uzay sanayisine kadar birçok sektörde kullanılıyor. Kullandığımız taşıtlardan, yaşam alanlarımız olan evlerimizden iş yerlerine, kullandığımız elektronik cihazlardan haberleşme cihazlarına kadar bir çok alanda alüminyum kullanılmakta ve giderek kullanım alanını genişletmektedir. Üretime ve ihracata tüm hızımızla devam ederek, alüminyuma ileri teknoloji katıyor, yeni sistemler geliştirmeye devam ediyoruz. Türk Alüminyum sektörünün hak ettiği seviyeye gelmesi için daha kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler üretmeye devam edeceğiz.


  


Dünya genelinde 2020 yılından bugüne yaşanan Covid-19 küresel salgın sebebi ile firmanız  ne gibi değişiklikler yapmaya başladı. Özellikle bu dönemde Dünya ticaretinin yeniden şekillenmesi digital kapıların açılması gündeme geldi. Firmanız bu konularda ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyor?


Covid19 ile mücadele döneminde iş modellerinin de hızlı bir şekilde dönüştüğüne şahit oluyoruz.  Bu dönüşüme ayak uydurmak için dijital teknolojilerdeki hızlı gelişimi takip ediyoruz.


Yıllardır birlikte yürüdüğümüz, işbirliğimizi sürdürdüğümüz yol arkadaşlarımız ile değişimden korkmayan, yeniliğe ayak uydurabilen bir Akpa kültürü oluşturduk. Kültürümüze dijitalleşme sürecini de dahil ettik. 35 yılı aşkın deneyimimizin sağladığı birikim ile birlikte yol aldığımız bu yolculukta dijitalleşme ile bir değer yaratma hedefliyoruz.


Aynı zamanda rekabet gücünün yüksek olmasını önemsiyoruz. Buradan hareketle yol arkadaşlarımızın rekabet gücünü arttırmak için dijitalleşme sürecinde destek olacak çalışmalar sürdürüyoruz. Akpa’yı  geleceğe hazırlama sorumluluğumuzla çalışmaya devam ediyoruz.


Alüminyum sektörü tarihinde yaşanan en büyük ve en ciddi gelişmelere son zamanlarda şahit oluyor. Covid 19 sebebi ile Çin bölgesinde yaşanan üretim ve ticaret zincirindeki sıkılaştırma politikaları Türk Alüminyum Sektör firmalarının üretimlerinde artışa sebep oldu. Tüm firmalar bir anda tesislerine yeni makine yatırımları yapmaya başladı. Yeni tesisler hızla gündeme geldi. Talep yükselince hammadde tedariği konusunda gerilim yaşanmaya başladı. Sürecin işleyişine baktığımız zaman önümüzdeki dönemde aşırı rekabetin konuşulacağı bir Pazar gözlenebilir. Sizce bu durumda  firmalar ne gibi önlemler almak zorunda kalabilir?


Alüminyum sektörü rekabetin yaşandığı bir sektör. Covid 19 sebebiyle Çin bölgesinde yaşanan üretim sorunu uzun sürmedi. Çinli üretici firmalar sorunlardan etkilenmeden malzeme üretmeye devam ettiler. Ancak son zamanlarda yaşanan lojistik sıkıntılar ve özellikle Avrupa Komisyonu’nun Çin’den gelen alüminyum ürünlerine koyduğu anti-damping vergileri, Avrupa’lı firmaları yeni arayışa yönlendirdi. Türkiye’nin Avrupa’ya yakınlığı  ve kaliteli üretimi, Türkiye’yi bu arayışta en cazip adaylardan biri yaptı. Ve  Avrupa kökenli talep dalgası ülkemize geldi.


Oluşan talebi karşılamak adına yatırım planlayan firmaların öncelikle kendi üretim kapasitesini ve piyasayı çok iyi analiz etmesi gerektiğini ifade edebilirim. Taleplerin uzun vadeli ve kalıcı olması önemli bir husustur. Geçici bir talep artışı sebebiyle yapılan yüksek maliyetli yatırımlar, taleplerin azalması durumunda firmaları zarara uğratabilir. Bunun dışında sizin de bahsettiğiniz gibi hammadde tedariği konusunda firmaların emin adımlarla ilerlemesi ve alternatifli çalışarak riski dağıtmaları gerekmektedir. Bu dönemde hammadde konularında stok optimizasyonu yapılması, firmaları rahatlatacaktır.


Son olarak bizimle paylaşmak istediklerinizi alabilir miyiz?


Maliyetlerin düşürüldüğü üretim ortamlarına yönelik Proje ve Ar-Ge çalışmalarının öneminin daha da artacağı bir döneme giriyoruz.  Kurumsallığa ve profesyonelliğe dayalı olmayan bir işin geleceğe taşınması mümkün değildir. Akpa Alüminyum olarak araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmayı sürdürmeye devam edeceğiz. Ayrıca müşterilerimizi dinlemeyi ve onların ihtiyaçlarını taleplerini değerlendirmeyi ve ürünlerimizin değişen döneme uyum sağlayabilmesini önemsiyoruz.


Akpa Alüminyum olarak araştırma ve geliştirmeye yoğunluk veriyor, Ar-Ge ve Proje çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimizi dinliyor ve onların ihtiyaçlarını taleplerini dikkate alarak ürünlerimizi geliştiriyoruz.  Sundurma, Kış Bahçesi, Giyotin Cam, Isıcamlı Küpeşte ve Gizli Kanat Pencere Sistemleri, Ultra Ses, Su, Isı Yalıtımlı Sürmeler ve mevcut sistemlerin performanslarını arttırmaya yönelik çalışmalar, Proje ve Ar-Ge birimimiz tarafından güncellenmektedir. Proje ve Ar-Ge birimimiz, gelen proje taleplerine Projesel ve Ar-Ge’sel çalışmaları tamamladıktan sonra ergonomik, tasarıma uygun, finansal bütçeyi koruyarak müşterinin beğenisine sunuyor. 


 Yıllardır iş ortaklarıyla birlikte elde ettiğimiz başarı tablosu bizleri gururlandırıyor.  Değer yaratma hedefimizi ve Akpa’yı geleceğe hazırlama sorumluluğumuzla çalışmaya devam ediyoruz.

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://www.haffner.com.tr/

http://zahit.com.tr

http://www.oguzcephe.com.tr

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .